Б ългария, Гърция и Русия приеха тристранна декларация за сътрудничество в областта на енергетиката, в която се изразява подкрепа за изграждането на петролопровода Бургас-Александруполис, съобщиха след тристранната си среща българският президент Георги Първанов, гръцкият министър-председател Костас Караманлис и руският държавен глава Владимир Путин.
Договореността предвижда до края на годината да бъде подписано официално споразумение за реализирането на проекта и да бъде създадена международната проектантска компания, която ще извърши проучването и изграждането на петролопровода.
Русия, Гърция и България възнамеряват да си сътрудничат не само в преноса на петрол, но и на природен газ, е записано още в документа.
"С оглед на диверсификацията на енергийните източници и транзитните маршрути за снабдяване на международните енергийни пазари, както и с цел повишаване на надеждността на енергийната инфраструктура, страните отдават особено значение на създаването на нови газопреносни мрежи и системи за подземно съхранение на газ и ще продължат да разглеждат съвместни проекти за преноса на природен газ", гласи текстът, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Страните полагат необходимите усилия за облекчаване на притока на капитал в производството на електроенергия, в това число и за строителството на нови, по-ефективни мощности и модернизацията на съществуващите електростанции, които позволяват широко да се използват достъпните източници на енергия", се казва още в декларацията.
Москва, София и Атина също така се обявяват в подкрепа на "формирането на конкурентни електроенергийни пазари".
Този проект е изключително важен не само за нашите три страни, но и за създаването на условия за развитието на енергетиката и за икономиката на Европа като цяло, заяви руският президент Владимир Путин.
"С приетата декларация за сътрудничество в областта на енергетиката между Русия, България и Гърция бе формулирана политическата воля за реализирането на проекта.
Всеки такъв проект трябва да е преди всичко икономически ефикасен и това вече е работа на специалистите", допълни Путин, който подчерта, че Москва не поставя никакви условия за реализирането му.
Той изрази надежда, че тристранната среща в Атина ще бъде "сериозна стъпка не само по пътя на развитието на конкретния икономически проект, но и ще послужи за обединяване на усилията за постигането на цели, за които говорим от години."
Една дългогодишна мечта се превръща в реалност, коментира гръцкият премиер Караманлис, наричайки постигнатата договореност "историческа".
Като "петролопровод на приятелството и сътрудничеството" определи нефтопровода Бургас-Александруполис президентът на южната ни съседка Каролос Папуляс.
Повече от това не би могло да се постигне на този етап, подчерта неговият колега Георги Първанов, според когото една от причините за забавянето е прекомерното обсъждане на детайлите.
Радвам се, че за тези 45-50 минути на срещата успяхме да преодолеем едно изоставяне, натрупвано с години, тъй като на всички ни е ясно, че по-нататъшното забавяне би могло да бъде фатално, каза още държавният ни глава.
Стойността на проекта се изчислява между 800 и 900 млн. евро. Петролопроводът ще е с капацитет за пренос на 35 млн. тона петрол годишно, с възможност да бъде увеличен до 50 млн. тона.
Съоръжението ще е с дължина 280-300 километра, 166 от които на българска територия, и ще свързва Бургас с гръцкия пристанищен град Александруполис на Егейско море.
Предвижда се нефтът от Русия и страните от Каспийския регион да бъде пренасян с танкери от Новоросийск до Бургас, след което чрез петролопровода да бъде доставян до Александруполис, а оттам - до Западна Европа.
Нефтпроводът бе лансиран като алтернатива за транспортиране на руски нефт към Европа, заобикаляща пренатоварените и рискови от гледна точка на околната среда проливи Босфора и Дарданелите.
Реализирането му обаче бе нееднократно замразявано през последните 12 години, главно заради съмненията на Москва относно икономическата целесъобразност на проекта и неяснотите около готовността на руските петролни компании да гарантират необходимите количества петрол.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!