Р уската "Атомстройекспорт" и чешката "Шкода Алианс" потвърдиха интереса си към проекта АЕЦ "Белене" и подадоха оферти за строител на централата. И двете предложения съдържат около 3 т документи и макети и ще бъдат разглеждани от конкурсната комисия в следващите 6 месеца, съобщава Econ.bg.
Финансовите аспекти на офертите са конфиденциални и не бяха обявени. Засега е ясно, че "Атомстройекспорт" и "Шкода Алианс" предлагат по три варианта за довършване на АЕЦ "Белене".
Първоначалният проект на централата предвижда строителство на два енергоблока всеки с по 1000 мегавата мощност.
Руснаците предлагат проект с използване на съществуващото на площадката оборудване, вариант без оборудването и трети проект - строителство само на "ядрена част".
Алтернативният вариант е строеж на ядрен остров, включващ ядрена част, корпус, парогенератори, помпи и ядрено гориво, при който също може да се използва наличното оборудване.
Всичките технологии в тяхната оферта са за реактори от типа ВВЕР, каквито са сега в "Козлодуй". Стойността на трите варианта варира между 2 и 4 млрд. евро.
Чешкият кандидат също предлага в офертата си два блока по 1000 мегавата. В единият случай ще бъде използвано оборудването в "Белене", а в другият - не. "Шкода Алианс" също е разработила трети вариант за поставяне на нова турбина.
От консорциума, в който влизат фирмите "Шкода Джи Ей Ем", "Шкода Прага" и чешкия Институт за ядрени изследвания, обявиха, че офертата им е основана на концепцията на АЕЦ "Темелин" - последната атомна електроцентрала, изградена в Европа, в съответствие с всички изисквания за безопасност на ЕС.
Тя се управлява от компанията CEZ, която е собственик на "Шкода Прага" и притежава по 67% от електроразпределителните дружества в София-град, София-област и Плевен, припомня Econ.bg.
И двамата кандидати предлагат схеми на финансиране на проекта АЕЦ "Белене", като от "Шкода" заявиха че са готови дори да подсигурят до 100% от нужните средствата.
До 6 месеца комисията, оглавявана от началника на правния отдел на НЕК Юлиян Желязков, ще отвори финансовата част на офертите и ще направи пълна оценка на предложенията на двете компании.
По думите на Желязков изпълнителят на проекта вероятно ще стане ясен до края на годината.
"Интересът на руската страна към АЕЦ "Белене" е достатъчно обоснован и изграждането на централата без участието на Русия е изключително трудно технически и доста съмнително от юридическа гледна точка. Все пак проектът ВВЕР 1000 е руски", заяви вицепремиерът и министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров при завръщането от двудневното си работно посещение в Москва.
Сега няма да има промени в договора за транзит на руски газ през наша територия, съобщи той.
"България не е толкова голяма страна, за да може да противостои на гигант от типа на "Газпром" само обсъждайки темите за транзита и доставките на газ. Очевидно е, че ще трябва да използваме целия ресурс, който имаме в наличност, за да балансираме интересите си", добави Овчаров.
"Газпром" има интерес към част от топлофикационните дружества, газоразпределителната мрежа в страната, към бъдещата приватизация на "Булгаргаз", поставен е бил отново въпросът за собственост върху транзитните газопроводи.
Руската компания има намерение да участва в проекта "Бургас - Александруполис". Между България и Русия като че ли няма неясноти по това какво и как трябва да се прави и по какъв начин трябва да бъде изграден тръбопроводът, смята Овчаров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!