12 000 американски войници настъпват в крепостта на бунтовниците, самолети извършват най-мащабната операция срещу един град от войната във Виетнам насам, разказва "Дейли телеграф".
Битката за Фалуджа бушува, отбелязва в заглавие "Индипендънт" и допълва, че американските части се сражават за всяка улица в опит да спасят града от екстремистите.
Британски войник е загинал при трета бомбена атака срещу контингента на Обединеното кралство през последните пет дни, обявява още изданието.
Морски пехотинци атакуват Фалуджа, започват улични боеве, анонсира в заглавието си "Таймс".
Това е най-голямото сражение в Ирак след падането на Саддам Хюсейн от власт преди 18 месеца, посочва вестникът.
Няма никакви гаранции, че тази поредна страница във вече тъжната история на войната ще има щастлив край, коментира обаче в редакционна статия "Гардиън" и добавя:
"Американски командири и иракският премиер Ияд Алауи твърдят, че операцията има за цел терористи, бивши членове на партията БААС и убийци да бъдат прогонени от центъра на сунитската съпротива.
Целта е Фалуджа да се омиротвори преди насрочените за 27 януари избори, които са в основата на американско-британската стратегия за изтегляне от Ирак и надеждата, че страната може да достигне до стабилност и демокрация, независимо от хаоса, който цари там в момента.
Никой не се съмнява в изхода от тази дългоочаквана битка.
Американските самолети "Ф-16", хеликоптерите "Кобра", танковете и тежката артилерия едва ли са равни по сила на няколко хиляди бунтовници от прословутата групировка на Абу Мусаб ас Заркауи, въоръжени с автомати и гранатомети."
Според изданието въпросът е какъв ще бъде ефектът и цената от победата.
Критиците на САЩ вече окачествиха операцията като "военно престъпление", като посочват, че сред мирното население ще има много жертви като резултат от масирания обстрел, пише още "Гардиън".
Вашингтон и Лондон са наясно с критиките, отправени миналата седмица от генералния секретар на ООН Кофи Анан, който предупреди, че нападение срещу Фалуджа може да отблъсне още повече обикновени иракчани.
Има сериозни съмнения дали евентуален успех във Фалуджа ще сложи край на нападенията срещу иракчани, които работят за правителството, и силите за сигурност, коментира в заключение "Гардиън".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!