Г ерманският парламент ще ратифицира договора за присъединяване на Румъния и България към ЕС до 26 октомври, пише румънският вестник "Адевърул". Уверения за това е получила Анка Боаджиу, министър по европейските въпроси на северната ни съседка.
Тя, заедно с колежката си Меглена Кунева е в Берлин, където участва в конференция, посветена на бъдещото членство на двете страни.
Договорът ще влезе на първо четене в Бундестага на 22 септември, а на 26 октомври ще бъде окончателното гласуване, за да може президентът да го обнародва до края на годината, посочва вестникът.
Под заглавие "Германските християндемократи ни обещават ратификация" в. "Евениментул зилей" информира, че докладчикът за Румъния на германския Християндемократически съюз Гюнтер Крихбаум е уверил Боаджиу, че ратификацията на Берлин няма по никакъв начин да е пречка за членство от 2007 г.
Неприятно ми е, че водената в Германия дискусия за присъединяването на България и Румъния към ЕС, е едностранчива, заяви заместник външният министър Гернот Ерлер и даде за пример заглавията на масовия всекидневник "Билд", публикувал наскоро интервю с българския премиер.
Според Ерлер, водена по този начин, дискусията за членството на двете страни издава егоизъм и непознаване на историята, защото участниците в дебатите затварят очи пред постигнатото от България и Румъния през последните 12 години, разказва радио "Дойче веле".
В същото време Ерлер предупреди, че София и Букурещ нямат нужда от членство по милост, а то трябва да бъде убедително извоювано от тях.
Достойното приемане на България и Румъния ще бъде трамплин за по-нататъшното разширяване на ЕС към Западните Балкани, посочи още той.
Ако гледаме цифрите от анализите за икономически напредък на двете страни, трябва да кажем, че те вече са в ЕС, заяви оптимистично заместник-председателката на Бундестага Сузане Кастнер.
Тя още веднъж потвърди готовността на германските депутати да ратифицират присъединителния договор до края на годината, съобразявайки се обаче с препоръките в следващия доклад на Европейската комисия.
България трябва да покаже, че е способна да поеме отговорността за бъдещото си присъствие в ЕС в свои ръце, защото досега процесът на интеграцията й е бил под чуждо ръководство, заяви Меглена Кунева.
"Ние не се чувстваме като ученици, които правят каквото им каже учителят, за да влязат в ЕС. Ние ще имаме своето място в съюза, защото той е нашата обща визия за бъдещето ни", каза още тя.
Германия потвърди готовността да ратифицира до края на годината договора за присъединяване, заяви за БТА председателят на Народното събрание Георги Пирински след срещите си в Берлин с германския си колега Норберт Ламерт, със заместник-председателя на Бундестага Волфганг Тирзе и със заместник-председателя на парламентарната група на Социалдемократическата партия Ангелика Швал-Дюрен.
Пирински изтъкна, че въпросът за членството на България и Румъния в ЕС се разглежда в Германия от гледна точка на това как функционира съюзът.
"Фокусът е поставен върху начина, по който се развива ЕС като общност. Акцентира се върху германското разбиране, че съюзът не е само зона за свободна търговия, а политически съюз", обясни той.
За Германия разширяването на ЕС не е самоцел, а жизнена необходимост, за да може Европа да има първостепенна роля в света, предвид процеса на глобализация, посочи още Пирински.