Изборите са ключови за бъдещето на Ирак, пише в редакционна статия "Файнаншъл таймс" и прогнозира:
"Със сигурност това ще бъдат избори, придружени с насилие. Заради хаоса на окупацията и заради бунтовниците много иракчани няма да гласуват, а конкуриращите се партии и движения са скрили самоличността на много от своите кандидати поради страх от нападения на сунитските бунтовници, решени да попречат на вота."
Начинанието може да раздроби религиозната и етническата мозайка на Ирак и да хлъзне страната към гражданска война, предупреждава вестникът, но добавя, че в същото време тези избори могат да се окажат първата стъпка в политически процес, чрез който иракчаните да започнат да се отдръпват от ръба на пропастта.
"Файнаншъл таймс" подчертава, че в центъра на този процес стои историческо изместване на баланса на силите не само в Ирак, но и в целия арабски район, който е в сърцето на мюсюлманския свят, тъй като за първи път от XII век мюсюлмани шиити могат да дойдат на власт в арабска страна.
Вестникът посочва, че от жизненоважно значение ще бъде шиитите да прояват държавническа способност, а сунитите, които се страхуват от загуба на влияние, да бъдат включени в управлението на Ирак.
В репортаж от Багдад "Индипендънт" разказва, че в навечерието на вота улиците са пусти и човек има чувството, че градът се готви за война.
В анализ за изборите вестникът се спира на очакваното идване на власт в Ирак на мюсюлманите шиити, което поражда големи страхове сред арабските крале и диктатори в Близкия изток, защото там управляват сунити.
Вотът ще преначертае геополитическата карта на арабския свят по начин, който американците никога не са си представяли, прогнозира изданието.
Репресирани по време на Отоманската империя, по време на британското господство и след това от прозападните диктатори, шиитите ще се превърнат в нова и мощна политическа сила в арабския свят, очаква "Индипендънт".
"Дейли телеграф" изследва отношението на иракчаните към йорданеца Абу Мусаб ас Заркауи, отвлякъл и обезглавил много заложници, а сега заплашва да окървави изборите.
Кореспондент на вестника е разговарял с иракчани, гласували в родния град на Заркауи в Йордания, и стига до извода, че иракчаните мразят Заркауи заради ужасяващите му деяния, но същевременно споделят неговата крайна цел - прогонването на американците от Ирак.
В "Таймс" двама бивши британски външни министри - Робин Кук от лейбъристите и Дъглас Хърд от консерваторите, както и , депутатът Мен Кембъл, който е говорител по външната политика на либералдемократите (третата политическа сила във Великобритания), съветват британските войски да напуснат Ирак, когато изтече мандатът на ООН след година.
"Цената на нашето присъствие - финансова, човешка и политическа, се покачва с всеки изминат ден. Не трябва да се подценяват трудностите, в които въвлякохме Ирак и самите себе си. Няма лесни варианти. Обаче този път трябва да планираме предварително, докато все още имаме избор, а не само да се надяваме на късмет и свръхоптимистични очаквания", пишат тримата британски политици в "Таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!