С ъветът по биоразнообразие към Министерството на околната среда и водите одобри в четвъртък 47 зони за "Натура 2000", но отхвърли "Рила-буфер" и намали териториите около Калиакра и Иракли и Емине.
Въпреки че Българската академия на науките (БАН) подкрепяше границите на "Рила-буфер", предложени от екоорганизациите миналата година, членовете на съвета не приеха зоната.
"Рила-буфер" обхваща териториите около националния парк "Рила" в Самоковско, Дупнишко, Благоевградско, над Разлог и източните части на планината.
Едва 10 от общо 20 присъствали членове на съвета са я подкрепили, седем са били против, а трима са се въздържали. Против са гласували главно държавните институции, а по неофициална информация представител на организацията "Зелени Балкани" е сред въздържалите се. На заседанието не е заявено нито едно особено мнение.
Според зам.-министъра на околната среда Йордан Дардов изключването на зоната намалява с едва 0.6% представителността на видовете в екомрежата.
Директорът на Института по зоология на БАН Младен Живков обясни, че не е подкрепил включването на "Рила-буфер", защото според него националният парк, който вече е в "Натура", обхваща типичните за планината находища, достатъчен е за опазването на всички видове и няма нужда да се изпада в крайности, за да не "настроим обществото срещу екомрежата".
По предложение на учените зоната около Калиакра беше намалена с около 5.3 хил. хектара, Иракли - с 2.2 хил. ха, а "Палакария" по поречието на едноименната река между Витоша и Рила - със 75 ха.
Директорът на Института по ботаника към БАН Димитър Пеев коментира, че в част от орязаните площи има проекти за ветропаркове. Изключените земи от "Иракли - Емине" са вече урбанизирани територии с приети устройствени планове, които или вече са част от селищата, или за тях има одобрени проекти.
Представители на природозащитни организации, присъствали на дискусията преди гласуването, казаха, че се е коментирало, че трябва да се отчетат бизнес интересите.
В "Рила-буфер" попадат бъдещи ски зони като "Супер Боровец" и "Паничище - Езерата - Кабул" и други малки проекти. Ски зоната над Паничище навлиза и в самия национален парк.
На заседанието съветът разгледа 42-те зони от екомрежата, които правителството отложи през февруари и възложи на учените от БАН да прецизират.
Гласуваха се и две от териториите, които агенцията по горите искаше да намали ("Рила-буфер" и "Централен Балкан - буфер"), както и още четири зони, които учените от академията предложиха за първи път. Те са "Круше" и "Извиро" до Разлог, "Таушан тепе" във Варненско и "Любаш" в Трънско. Общата им площ е под 1.9 хил. хектара. Буферът на "Централен Балкан" беше одобрен.
По думите на Дардов с приетите 47 зони "Натура 2000" ще обхване 33.8% от територията на страната, което я нарежда на второ място в ЕС след Словения. За да бъдат включени окончателно в екомрежата обаче, те трябва да бъдат одобрени и от правителството.
Посочената от Дардов площ все още включва основната част от земите с приети устройствени планове и териториите, дадени на концесия. Тях правителството реши да се извадят от "Натура" и това ще намали обхвата на мрежата.
Часове преди заседанието на съвета екокоалицията "За да остане природа в България" проведе дебат дали са законни разширяването на пътя от Паничище към хижа "Пионерска" и строежът на лифт нагоре, 1/3 от който попада в парк "Рила".
Катерина Раковска от WWF съобщи, че според справка на местния строителен надзор в Кюстендил оценката на въздействието върху околната среда на въжената линия е изтекла още през 1998 г.
Според екоминистерството обаче лифтът има необходимите документи, част от които са издадени преди обявяването на парка за национален. За разширението на пътя от ведомството коментираха, че макар да е правено, без да се съгласува с екоинспекцията, то е почти готово и няма смисъл да се разрушава.
Кметът на Сапарева баня Сашо Иванов беше глобен, защото е разрешил разширението, но публично заяви, че няма да плати санкцията.
След дискусията природозащитниците коментираха, че са готови да се обзаложат, че съветът по биоразнообразие няма да вкара "Рила-буфер" в "Натура".
Вечерта след гласуването на екозоните природозащитници веднага реагираха с протест "в памет на Седемте рилски езера и Иракли".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!