0

З а една година българският потребител мина през три различни фази - на шок от рязко покачващите се цени през лятото на 2007 г.; през примирение с продължаващото поскъпване през края на миналата и началото на тази година; до известно успокоение, че инфлацията през 2008 г. може би няма да достигне двуцифрени стойности.

Инфлацията, измерена според Хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ ? по методологията на "Евростат"), достигна 14% през май 2008 г. спрямо май 2007 г., което е рекорд от 1998 г. насам, и е втората най-висока инфлация в ЕС след Латвия (17%). Трябва да се има предвид обаче, че тази стойност включва акумулираното поскъпване от миналата година.

Натрупаната инфлация от началото на тази година (май 2008 г. спрямо декември 2007 г.) е и 5,2% спрямо ХИПЦ, и 4,7%, измерена според националния индекс.

Поскъпването на живота в България през последната една година се дължи най-вече на по-високите цени на храните и свързаното с тях обществено хранене - съответно с 25% и с 21,4% за година назад, смятано от май 2008 г.

Все още за храна отива около една трета от бюджета на домакинствата. Другият основен "виновник" за инфлацията са горивата, чиито цени косвено се прехвърлят върху всички останали стоки. Транспортът е поскъпнал с 15,4% за една година, сочат данните на НСИ.

За България е естествено да има по-висока инфлация от развитите икономики. Първата основна причина е т.нар. процес на конвергенция, или догонване на останалите членки на ЕС, както по отношение на доходи, така и по отношение на цени (доходите на българите са 38% от средните за ЕС, а цените са 44% по данни на Евростат).

България се развива със сравнително високи темпове на растеж на икономиката от над 6% през последните три години, което неминуемо е съпътствано с по-висока инфлация. Към това обаче трябва да се прибавят и ред други външни и вътрешни фактори, които действат през последните години и имат значително влияние върху общото нарастване на цените както в България, така и в световен мащаб.

Външни фактори

Светът става свидетел на безпрецедентно покачване на цените на храните и горивата. Лоша реколта, по-голямото търсене на селскостопанска продукция от огромните развиващи се пазари (най-вече Китай и Индия), нарасналото производство на биогорива, климатичните промени и високите цени на енергоносителите изстреляха цените на храните на безпрецедентни нива.

Индексът на цените на храните, изготвян от Организацията на ООН за прехрана и земеделие (FAO), се е повишил с 23,6% на годишна база през 2007. Същевременно само за една година, движена от повишено търсене и слабия долар, цената на барел петрол нарасна над два пъти и достигна рекордните 140 долара.

Заедно с това кризата в САЩ и понижаването на лихвените проценти доведе до отлив на капитали от най-голямата икономика в света и спад на финансовите пазари. Стоковите пазари станаха основен източник на доходност и насочените към тях спекулативни средства допълнително напомпаха цените на борсовите стоки (като храни, горива и други суровини).

Всички тези фактори доведоха до високо равнище на инфлация практически в целия свят и това нямаше как да подмине България. А влиянието им допълнително се усилва от

Вътрешни фактори

За страни с плаващ валутен курс влиянието на високите цени на суровините може да се омекоти. България обаче е във валутен борд и курсът на лева не може да се променя.

Успоредно с това в страната влизат значителни по количество чужди капитали. Това води до повишаване на валутните резерви на централната банка, а оттам и на парите в обращение в икономиката, което логично повишава инфлацията (виж графиката).

Преките чуждестранни инвестиции достигат общо 19,8 млрд. евро от 2003 г. насам (по данни на БНБ). Това допълнително вдига цените на активите, стоките и услугите, като стимулира кредитния растеж и повишава търсенето.

Другият двигател на търсенето и оттам на по-високата инфлация е ръстът на доходите. Той достига 24% за първото тримесечие на 2008 г. спрямо същия период на миналата година и значително надвишава инфлацията.

Повишаването на заплатите заради стагнацията на пазара на труда заедно с въвеждането на плосък данък от началото на тази година (което автоматично повиши разполагаемия доход на определени слоеве от населението) подкрепи търсенето и не позволи на домакинствата да свият разходите си. Индивидуалното потребление нараства с 5,7% през първото тримесечие на 2008 г. спрямо същия период на предходната година по данни на НСИ.

Съществена причина за повишаването на цените е и недостатъчната конкуренция в редица отрасли от икономиката. В енергетиката, здравеопазването, образованието, обществения транспорт все още водеща роля има държавата. При селскостопанска продукция пък се наблюдава недостатъчна конкуренция на пазара на дребно.

Очакванията

за тазгодишната инфлация са малко по-обнадеждаващи. Както български, така и чужди анализатори и институции прогнозират ръст между 7% и 9%. Ако миналата година водещи по ръст бяха цените на храните, през тази година се прогнозира по-умерено нарастване заради очакваната добра реколта. При ниски изкупни цени обаче е много вероятно българската продукция да отиде за износ, както вече предупредиха зърнопроизводителите.

Сериозно увеличаване в цените ще има при комуналните услуги - ток и парно, средно с по 13%. Новите цени на електроенергията неминуемо ще рефлектират в покачване на цените на стоките и услугите.

Правителството допълнително ще напомпа инфлацията с харченето на бюджетния излишък. През тази година това най-вероятно ще стане на два пъти - в средата и в края на годината. С изсипването на 1,4 млрд. лв. в икономиката в края на миналата година кабинетът на Станишев имаше роля в повишаването на цените в края на 2007 г.

Засега очакванията са вътрешното търсене да се запази стабилно, но ако по някакви причини (слаба реколта, нов значителен ръст на световните цени на храни и горива) инфлацията нарасне с по-сериозни темпове, е много вероятно домакинствата да свият разходите си, което ще се отрази на търсенето, а оттам и на цялата икономика.

----------------
Животът се е влошил за 60% от потребителите в България

Шестдесет процента от потребителите в България твърдят, че повишаването на цените в последните месеци им се отразява много тежко, домакинствата им живеят по-зле, а парите не им достигат.

Това сочи национално представително изследване на агенция "Алфа рисърч", проведено през април 2008 г. Малко над една трета казват, че инфлацията им се отразява, но успяват да се справят със ситуацията. Едва 3,7% не усещат промяна в начина си на живот вследствие на по-високите цени.

Освен това потребителските нагласи също не са встрани от глобалния песимизъм, регистриран от агенциите.

През април цели 65% от хората са смятали, че има вероятност в близките месеци да се повтори кризата, която България преживя при правителството на Жан Виденов. Повече от половината са определили тази вероятност като висока. Дори и без паралел с това време 49,1% са убедени, че нарастването на цените ще доведе до остра икономическа криза, а само 5,6% са спокойни, че това няма да се случи.

Трудно е да се предвиди реакцията на хората в подобна ситуация и при съвременните условия. Повишаването на цените може да доведе до свиване на потреблението в някои продуктови групи. То може да има точно обратен ефект, ако част от населението реши, че сега е моментът парите да бъдат превръщани във вещи, вместо да спестява.

Финансовите продукти и кредитите, които банките предлагат, се развиват. Потребителите биха могли да пазаруват с една или друга форма на кредит, водени от логиката, че парите, които ще вземат днес, ще са по-скъпи от тези, които ще изплащат с всяка следваща вноска от утре.

regal.bg

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 4 часа

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 5 часа

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 7 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 8 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 9 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 9 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 10 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 10 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 11 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 11 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 11 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 12 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 12 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 12 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 12 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"