В Израел на предсрочни избори днес избират новия парламент и министър-председател от общо 33 кандидатски листи.
Очаква се само дузина от тях обаче да преодолеят бариерата от 2%, за да влязат в 120-членния Кнесет, предаде Франс прес. Сред кандидатите има и партии с нетрадиционни програми като тази на коалицията между партията на оцелелите от Холокоста евреи, съюзила се с партия, застъпваща се за легализиране на марихуаната.
Проучванията сочат, че тези избори ще донесат завой надясно и в новия парламент мнозинство ще имат твърдолинейните партии, които са против териториални отстъпки по отношение на Палестинската автономия.
Това би направило доста трудно за Ципи Ливни, лидер на управляващата сега партия Кадима и външен министър, да състави правителство, дори и да спечели, отбелязва АП.
Разликата между дясната Ликуд, която води, според проучванията, и Кадима през последните дни се стопява. Последните изследвания отреждат на Ликуд 25 до 27 депутати, срещу 23 до 25 депутати за Кадима, която е втора по популярност.
Войната в Газа и подновяването на палестинския ракетен обстрел засилиха позициите на крайнодясната партия "Израел Бейтену" ("Нашият дом Израел") начело с Авигдор Либерман.
Партията на труда ("Авода"), коалиционен партньор в сегашния кабинет, на военния министър Ехуд Барак остана на четвърто място в сондажите.
"Израел Бейтену" се очаква да получи 18-19 места в парламента, където в момента има 11 депутати, а Партията на труда - между 14 и 17 при 19 додега, сочат последните проучвания.
По време на кампанията нито лидерът на Ликуд и бивш премиер Бенямин Нетаняху, нито Ципи Ливни изключиха възможността да управляват съвместно с Авигдор Либерман, който изгради своята предизборна стратегия предимно върху съмнения в "лоялността" на арабското малцинство (близо 20% от населението).
Според коментатори Либерман се очертава като един вид задължителен съюзник на бъдещия победител, отбелязва АФП.
Окончателните резултати се очаква да бъдат огласени едва в сряда сутринта или дори в четвъртък поради очерталата се твърде малка разлика в гласовете.
Времето в региона е особено лошо за сезона, отбелязва Франс прес. Поради обилните дъждове и силния вятър избирателната активност може да спадне. Затова редица партии предлагат на гласоподавателите собствен превоз до избирателните бюра, добавя агенцията.
Гласуването преминава при изключително строги мерки за сигурност поради опасения от атентат, организиран от палестинци или ракетни обстрели откъм ивицата Газа. Над 16 хил. полицаи охраняват реда в Израел, а ден преди вота армията наложи пълна блокада на Западния бряг.
Очакваната победа на Нетаняху тревожи палестинските автономни власти, които се страхуват той да не сложи окончателно край на мирния процес, без друго твърде застрашен.
Нетаняху е против суверенна палестинска държава и под сурдинка лансира отново идеята за "Велик Израел", за която милее десницата, а също и за колонизацията - извор на напрежение в отношенията с Вашингтон.
Седмица след като пое президентския пост в САЩ, Барак Обама заяви, че "е дошъл моментът за завръщане на преговорната маса".
"Биби", както израелците наричат Нетаняху, обаче ще положи всички усилия, за да предотврати евентуална криза с Обама", смята Йоси Бейлин, бивш лидер на лявата партия Мерец и един от архитектите на Споразуменията от Осло, сключени с палестинците през 1993 г.
Справка на Ройтерс за основните израелски политически лидери и кандидати за премиерския пост:
Бенямин Нетаняху
След като подкрепи израелската офанзива в ивицата Газа, лидерът на дясната партия Ликуд запази малка преднина в социологическите проучвания. Според прогнозите той отново ще стане министър-председател, след като беше на поста от 1996 до 1999 г.
59-годишният Нетаняху, награждаван като командос от специалните сили на израелската армия, получава образование в САЩ.
През 2003 г. като финансов министър при тогавашния премиер Ариел Шарон, Нетаняху предприема икономически реформи, които според мнозина са причина за икономически растеж в Израел.
Той иска да измести към икономически въпроси центъра на преговорите с палестинците, водени на принципа "земя срещу мир".
Ципи Ливни
Външен министър и лидер на управляващата центристка партия Кадима, Ливни изостава незначително зад Нетаняху и е на второ място в социологическите проучвания.
Най-влиятелната жена в Израел след министър-председателката Голда Меир през 70-те, Ливни заплаши с по-сурови военни действия в ивицата Газа, ако крехкото примирие от 18 януари се провали.
50-годишната Ливни, бивш корпоративен адвокат и агент на разузнаването, е водещият израелски преговарящ с палестинците.
Тя не успя да формира ново правителство, след като премиерът Ехуд Олмерт (също от Кадима) подаде оставка през септември заради корупционен скандал и това доведе до необходимостта от свикване на утрешните избори.
Ехуд Барак
Като министър на отбраната, управлението на офанзивата в ивицата Газа спечели на Барак широка обществена подкрепа в Израел, но според проучванията не е увеличило шансовете на неговата формация.
66-годишният Барак е многократно награждаван командос, водещ генерал и министър-председател в периода 1999-2001 г.
Неговият мандат приключи след неуспешен опит да постигне мир със Сирия и надигането на палестинската интифада.
Авигдор Либерман
Роден в Молдова, в бившия Съветски съюз, Либерман емигрира в Израел през 1978 г. След като е генерален директор на кабинета на премиера Нетаняху в периода 1996-1997 г., през 1999 г. Либерман основава крайнодясната партия Израел Бейтену (Нашият дом Израел), която получи подкрепа от рускоезичните евреи.
50-годишният Либерман иска земя, в която живеят много от 1,5-те млн. израелски араби, да бъде разменена за еврейски селища в Западния бряг в рамките на мирно споразумение с палестинците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!