Нивата на реките Арда, Марица и Тунджа в долните им течения са критично високи, алармират от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Ситуацията през
следващите дни ще доведе до
ново критично
повишаване
на нивата на реките главно в Рило-Родопската област и в югоизточните райони, предупреждават още от оперативното звено за управление на водите в извънредни ситуации към министерството.
За периода от 1952 г. досега само веднъж, през 1955 г., е наблюдавано по-голямо водно количество на р. Тунджа при Елхово от регистрираното вчера.
Нивото на реката при Ямбол от вчера се е понижило с 10 см и сега е 460 см, съобщиха от областния съвет за сигурност.
Няма промяна в нивото на реката в Елхово - там все още е 426 см.
Река Поповска се прибира в коритото си, уточниха от "Гражданска защита".
Поради наводнение са затворени пътищата от Елхово за с. Трънково и Зимница-Чарда. Две села са без питейна вода.
Съгласно Конвенцията за опазване на трансграничните водни течения и езера гръцката и турската страна са уведомени, че нивата на границата са критични и през следващите три дни се очакват нови повишения на тези нива.
Критична е
обстановката в северната гръцка област
Еврос.
Там беше обявено извънредно положение заради наводненията, причинени от покачването на нивото на водите на Арда и Марица, съобщава агенция АНА-МПА.
През следващите часове се очакват още по-голям приток на река Арда от шлюзовете в България, предупредиха местните власти.
Вчера следобед реката е преляла на две места в района на Орестиада, като има риск от наводняване на близо 80 хил. декара обработваеми площи.
"Ситуацията е много трудна. Водата, която идва от България, е огромно количество, а очакваме и да се увеличи допълнително", посочи областният управител на Еврос Никос Забунидис.
По думите му нивото на водите на р. Марица е достигнало 690 см - същото ниво като през 2007 г., когато районът беше опустошен от големи наводнения.
Забунидис подчерта, че за да се реши окончателно проблемът с наводненията, е необходимо общо политическо решение от страна на Гърция, България и Турция.
Според дежурните
хидролози на Националния институт по
метереология и хидрология (НИМХ)
хидрологичната обстановка в югоизточната част от страната остава усложнена.
Очакват се нови валежи и интензивно снеготопене.
Оперативното звено в МОСВ разпространи указания до 26 февруари включително общинските язовири да се източват чрез облекчителните им съоръжения и да се осигури свободен обем от поне 25%.
Свлачище затрупа
крайбрежната алея в Морската градина
в Бургас.
Земната маса почти е затрупала пешеходната зона.
Общината започва спешно укрепване на свлачището, каза главният архитект на Бургас Веселина Илиева.
За целта са заделени 90 хил. лева. Според Илиева става въпрос за проблемен участък от около стотина метра и няма опасност от допълнително свличане.
Валежите в Бургас вече спряха, но на пътя от центъра на града до комплекс "Меден рудник" все още продължават да работят екипи на "Гражданска защита" и пожарната.
Езерото Вая преля през почивните дни и заля пътното платно. На проблемните участъци работят две помпи, които отводняват пътя.
Това каза началникът на "Гражданска защита" Йордан Лозев. Водата се изпомпва непрекъснато, пътят е проходим.
В родопското
село Манастир
снежната покривка достигна
рекордните 160 см,
съобщи зам.-кметът на община Лъки Любомир Спасов.
По данни на местни жители това е рекорд за последните 20 години.
Възстановено е електрозахранването във всички селища на област Смолян, съобщиха от EVN. В понеделник прекъсване на 12 електропровода остави без електричество в понеделник 113 населени места в областта.
Вижте подробна прогноза за времето на Sinoptik.bg.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!