С ъветът на ЕС официално одобри присъединяването на 9 нови страни членки на съюза към шенгенската безвизова зона от 21 декември т.г.
Решението бе взето вчера в Брюксел на заседание на Съвета във формат министри на правосъдието и на вътрешните работи. То е последният етап от процедурата.
През октомври ЕК одобри присъединяването към шенгенското пространство на Естония, Литва, Латвия, Унгария, Полша, Чехия, Словакия, Словения и Малта. На 15 ноември Европейският парламент също даде подкрепата си.
Премахването на контролно-пропускателните пунктове по границите на тези държави с досегашните страни от шенгенската зона предстои още на 21 декември, докато отмяната на визовия контрол по летищата е отложена до 30 март 2008 г. по технически съображения.
Очаква се идната седмица европейските ръководители официално да учредят "група за размисъл" върху бъдещето на Европа, която ще обсъжда не толкова границите на ЕС, колкото европейския икономически модел и борбата с глобалното затопляне, информира Франс прес.
Според документа, който португалското председателство на ЕС раздаде на посланиците на 27-те в подготовка за срещата на върха на 14 декември, тази "група за разсъждения" (изразът "група на мъдреците" бе изоставен) ще се съсредоточи върху предизвикателствата пред Европа през 2020-2030 г.
Сред тях са изброени укрепването и осъвременяването на европейския модел, съчетаващ успешна икономика и социална отговорност; устойчивото развитие; международната сигурност; борбата със затоплянето на климата; борбата с тероризма и подобряването на диалога с европейските граждани.
Думите "разширяване" и "граници" не присъстваха в текста, който би могъл да претърпи още промени преди срещата, отбеляза европейски дипломат.
В документа не се уточнява кой ще влиза в състава на групата, която трябва да отчете работата си през юни 2010 г.
Когато през юли френският президент Никола Саркози изказа идеята за създаване на "група на мъдреците", надеждата бе, че ще дискутира именно присъединяването на Турция към ЕС, на което той се противопоставя.
Мнозина европейски представители предупредиха публично Саркози за сериозните политически последствия, в случай че Париж блокира започналите през 2005 г. преговори с Анкара за присъединяването на Турция, което накара президентът да смекчи позицията си.
Както бе договорено на срещата на върха в Лисабон на 19 октомври, групата за разсъждения няма да обсъжда институционални въпроси - всички искат да избегнат тази тема след провала на референдумите за евроконституцията и постигнатия компромис за нов европейски договор, който предстои да се подпише на 13 декември в португалската столица, а през 2008 г. да бъде ратифициран от 27-те страни членки.
Групата не би трябвало да се занимава и с актуални политически, нито пък с финансови въпроси, посочва АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!