Б ългария се нарежда на второ място по устойчивост при участие във военномедицински мисии.
По наблюдения българските военни са по-устойчиви на климатични условия и се нареждат на второ място след канадците, стана ясно днес по време на пресконференция на Балканския военномедицински комитет във Варна.
Само 8% от българите участващи във военни мисии, показват неадекватни реакции след завръщането си, като проблемът се преодолява за около два месеца. Този процент за нас е висок, но в сравнение с останалите страни е нисък.
В процес на обсъждане със здравния министър Радослав Гайдарски е проблемът, свързан със пътните транспортни произшествия на възлови кръстовища, заяви бригаден адмирал доц. Стоян Тонев, президент на конгреса Балканския военномедицински комитет и директор на Военномедицинска академия.
В София има седем възлови кръстовища, на които загиват около 200 души годишно и затова на всяко проблемно кръстовище трябва денонощно
да има линейка, противопожарна кола и реаномобил,
заяви доц. Тонев.
Един реаномобил поради спецификата на оборудването си струва 140 хиляди лева. До сега са закупени шест, като два от тях ще бъдат предоставени на Варна, допълва той.
Очаква се до края на ноември по софийските кръстовища да има дежурни коли с медицинско оборудване в помощ на тежко ранените граждани. За целта вече има и подготвени екипи, стана ясно на пресконференцията днес.
В бъдеще такива коли за спешна помощ трябва да има в повечето големи градове. С помощта на Военномедицинска академия и Министерството на здравеопазването (MH.government.bg) във Варна ще бъде разкрит координационен център, след което ще бъдат обследени кръстовищата, съобщи още доц. Тонев.
Изключително важно е и извършването на медицинска помощ чрез
евакуация по въздух.
За целта чрез ДЗИ са осигурени малки хеликоптери за извозване на пострадалите. Те са с по-малка вместимост и са по-удобни за такива цели. Чрез извършена координация с полицията им е разрешено да кацат и на магистралите, където има инцидент, каза още Тонев.
По думите му военните хеликоптери са твърде големи и неудобни.
Балканският военномедицински комитет е създаден през 1995 г. по инициатива на Военномедицинска академия-София.
Първата среща между представители на четирите страни, основателки на комитета - България, Гърция, Румъния и Турция, поставя началото на научното им сътрудничество в областта на военната медицина.
Всяка година в една от четирите страни членки на комитета се провежда Балкански конгрес по военна медицина.
На пресконференцията днес присъстваха президентите на четирите членки на Балканския военномедицински комитет- подполк. Николаос Пардалис, президент на Гръцкия национален борд; подполк. Даниел Василе, Румъния; подполк. проф. Есат Орхон, Турция; полпк. доц. Асен Петков, президент на Българския национален борд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!