А ко се вярва на статистиката, повечето европейци имат по една или повече банкови карти. Шест от всеки десет италианци например пазаруват с карта, за англичаните и французите съотношението достига девет от десет.
Начело в класацията се нареждат холандците, 95% от които ползват банкови карти. Оказва се обаче, че в ежедневието нещата изглеждат малко по-различно.
Дебитните действително имат голяма популярност, но не така стои въпроса с международните и кредитните карти, на които холандските търговци гледат много резервирано.
Рейспе де Вейн, директор на отдела по плащанията в NVB, асоциацията на холандските банки, казва:
"Всъщност ние никога не сме били страна на кредитните карти. Тук това е средство за плащане, което хората ползват в хотелите или когато отиват на ваканция, но не за ежедневните им разходи и пазаруване в магазините. За тези плащания тук ползваме дебитна карта, която наричаме "пин пас". Тя е електронна, но похарчената сума веднага се изтегля от вашата банкова сметка."
Все пак чужденците, които имат в себе си само кредитна карта, не бива да се отчайват, тъй като на територията на Холандия има между 40 и 50 000 магазини, където те се приемат.
Тези карти се оказват доста скъп платежен инструмент за крайните търговци. Те трябва да плащат на банките комисионна, която възлиза на 1,5 до 3% от стойността на транзакцията. От друга страна транзакциите с дебитни карти струват едва 5 евроцента.
Тази холандска особеност се очаква да изчезне до 2010 г., когато трябва да влезе в сила единния европейски пазар на плащанията. В момента тече съвместна инициатива на централната банка в страната, отделните банки и търговците за ограничаване масата на пари в брой.
В Русия, дори и в столицата Москва, повечето разплащания се извършват в брой. Колкото и остарял да е този начин, той се извършва доста модерно. Невъзможно е да пропуснете тези оранжево-сини апарати, разположени навсякъде - в супермаркетите, по улиците, в подлезите.
Незапознатите биха сметнали, че това са банкомати, но всъщност става дума за машини, които поглъщат парите при плащането на всякакъв вид сметки - ток, парно, вода, телефон, интернет.
Този начин на плащане става все по-популярен и на територията на Русия вече са монтирани над 200 000 от тези машини. Системата функционира много просто: достатъчно е да въведете номера на договора за конкретната услуга и да пъхнете банкнотите в апарата.
До скоро за плащането на всякакъв вид сметки руснаците бяха принудени да се редят на безкрайни опашки по банковите гишета. Правителството в Москва обаче обмисля да прекрати практиката за този вид плащане, тъй като данъчното състояние на фирмите собственици на апаратите не е изрядно, а и властите искат да използват случая, за да сложат край на масовите плащания в брой. Въпреки несъгласието на правителството, кметството в Москва вече е инсталирало стотина от тези машини.
В последните години дебитните и кредитните карти са едни от най-ползваните банкови продукти у нас. Най-популярни са местните дебитни карти. Издават ги всички банки.
Масова е практиката заплатите да се превеждат на картовите сметки на дебитните карти. Затова все повече хора използват картовите разплащания, за да се спасят от досадните опашки за плащане на ток, парно, телефон, кабелна телевизия.
За разлика от плащанията по интернет и по телефон тези от банкомат се извършват без никакви предварителни регистрации. Проблемите обаче не липсват. Може да попаднете на банкомат, който няма функция в менюто си. Случва се временно да има несъвместимост в софтуера - машината да не чете картата, защото мрежата, в която работи, е различна от тази на банката, издател на картата.
Чрез банкомат може да се плати само последната сметка, но не и предходните. Освен това банката, която е издала картата, си удържа определена сума. Тя е различна при различните банки и е равна на сумата, удържана при плащане през ПОС терминал.
Статистиката обаче показва, че плащанията чрез банкомат с всяка изминала година се увеличават. Увеличават се и хората, които пазаруват използвайки безналичните плащания чрез ПОС-терминалите в магазините.
Очаква се да настъпи истинска революция, след като влезе в действие системата за банкиране и разплащане чрез мобилния телефон. Тя трябва да започне да действа през пролетта на настоящата година.
Проектът е на Система за електронни плащания и бе лицензиран в края на 2007 г. от БНБ. Целта е новата система да обедини всички банки и мобилни оператори.
Всеки българин с мобилен телефон, абонат на който и да е оператор, ще може по всяко време да извърши плащане на всякакъв вид сметки, стоки или услуги.
При пазаруване таксата ще се поема от търговеца. При плащане на услуги се предвижда такса от няколко стотинки. Всеки потребител ще получава и електронен подпис, така че сигурността ще бъде гарантирана.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!