"Цинична игра с човешкия живот", "Либия се връща години назад" - това са част от оценките в германските вестници днес по повод отложеното вчера решение на Върховния касационен съд в Триполи по обжалването на българските медицински сестри и палестинския лекар, осъдени на смърт по обвинение, че умишлено са заразили със СПИН няколкостотин деца.
Подробности от тези публикации съобщи българската редакция на радио "Дойче веле".
В редакционен коментар "Франкфуртер алгемайне цайтунг" пише: "Шест човешки живота са играта в ръцете на политиката. Положението на петте български медицински сестри и на палестинския лекар просто не може да бъде по-отчаяно. След пет години затвор шестимата бяха осъдени през 2004 г. на смърт. Според присъдата те умишлено са заразили с ХИВ вируса над 400 деца. Осъдените обаче отричат.
Върховният касационен съд на Либия отложи решението си по обжалването на присъдите и това е може би добър знак, който обаче в същото време показва в какво бездушие човешкият живот може да се превърне в залог на игралната маса.
Ако Либия изпълни присъдата срещу осъдените, тя вече няма да има шанса да получи от ЕС милиони евро за семействата на починалите и за живите, болни от СПИН. При това положение обаче, режимът ще смята, че е доказал "вината" на осъдените и е отклонил вниманието от пропуските в болничната хигиена през последните години.
Мнозина деспоти и в миналото са жертвали невинни хора, само за да не пострада собственият им имидж. Днес Либия има шанса, освобождавайки осъдените, да убеди света, че се грижи не за прикриването на истината, а за благото на своите граждани."
"Франкфуртер алгемайне цайтунг" помества и обширна информация за отлагането на решението, в която се разказва предисторията и се цитират призивите на президента на САЩ Джордж Уокър Буш и на председателя на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу за освобождаването на осъдените.
Подробна публикация има и в "Зюддойче цайтунг". Авторката Надежда Шарфенберг отбелязва: "На първоинстанционното дело отпадна обвинението, че медиците са получили пари от ЦРУ и от "Мосад" за да дестабилизират Либия. Правозащитните организации обвиняват властите, че са изкопчили самопризнания чрез изтезания. Освен това един от откривателите на ХИВ-вируса е констатирал, че епидемията от СПИН е избухнала поради лоша хигиена в болницата.
Еврокомисарката Бенита Фереро-Валднер каза, че отлагането на решението е полезна стъпка. Според нея либийската правосъдна система доказала, че справедливостта побеждава.
Докладчикът за България в Европарламента Джефри ван Орден добави, че международната общност няма да отслабва натиска срещу либийския революционен лидер Кадафи.
Берлин също обеща подкрепа за България. Германското правителство винаги настойчиво се е застъпвало пред Либия за отмяна на присъдите. "Ние ще продължим тези усилия", каза говорителка на външното министерство пред "Зюддойче цайтунг".
Смъртната присъда срещу медиците върна Кадафи с години назад в усилията му да сближи страната си със Запада", коментира вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!