Н ай-големият производител на природен газ в света - руският монополист "Газпром" - постоянно разширява дейността си в целия свят и увеличава доминиращата си позиция у дома.
Във връзка с посещението на руския президент Владимир Путин в България агенция Ройтерс излъчи следния обзор на дейността на "Газпром"в Източна и Югоизточна Европа:
България
"Газпром" покрива всички нужди на страната от природен газ и транзитира през нейна територия газ за Гърция и Турция.
Със споразумението, подписано на 18 януари 2008 г. в София Путин осигури българското участие в газопровода "Южен поток" на стойност 10 млрд. eвро.
Проектът, предложен от италианската компания "Ени" (Eni) и "Газпром", е ответният отговор на Москва спрямо конкурентния план "Набуко" за доставяне на газ в ЕС от Централна Азия и намаляване на зависимостта на общността от руска енергия.
"Газпром" проявява интерес и към изкупуване на дял от българската държавната газова компания "Булгаргаз", ако правителството осъществи плановете си да пусне на борсата миноритарен дял от нея. Говори се, че "Газпром" се интересува и от придобиването на "Топлофикация София".
България избра контролираната от "Газпром" "Атромстройекспорт" за изграждането на новата атомна електроцентрала в Белене на стойност 4 млрд. евро.
Чехия
Чешката компания за природен газ "Вемекс" (Vemex) подписа договор с подразделението на "Газпром" - "Газекспорт" за доставки на природен газ, заобикаляйки бившия чешки монополист.
Естония, Латвия и Литва
"Газпром" иска да изгради хранилища за природен газ в балтийските страни, но търси алтернативни тръбопроводни маршрути, за да се избегне зависимостта от традиционните транзитни държави.
Руският гигант планира да построи газопровод по дъното на Балтийско море от Русия до Германия, който ще заобикаля Естония, Латвия и Литва, както и Полша и Беларус.
Планираният газопровод ще бъде изграден от консорциума "Северен поток", в който "Газпром" държи мажоритарен дял, а сред останалите участници в компанията са германските БАСФ (BASF) и Е.ОН (E.ON).
Гърция
Миналия месец Путин съобщи, че Гърция иска да удвои вноса на руски природен газ след 2016 г. Руският президент отбеляза, че Гърция подкрепя плановете на "Газпром" за строителството на "Северен поток".
Унгария
По силата на споразумение от 13 юли 2006 г., "Газпром" придоби дялове в унгарски газови и електрически компании, като в замяна предостави на германската Е.ОН дял от Южноруското газово находище в Сибир.
"Газпром" и унгарската МОЛ (MOL) създадоха компания, която да проучи предложеното разширяване на газопровода "Син поток", който пренася руски газ за северна Турция.
Сърбия
През декември Русия предложи на Белград спорен енергиен договор, според който Сърбия може да бъде включена в проекта "Северен поток" на "Газпром".
В замяна руският гигант трябва да получи дял от 51% в сръбската държавна петролна компания НИС за 400 млн. eвро.
Предложението обаче бе остро критикувано от част от управляващата коалиция, според която цената е твърде ниска.
Според анализатори сръбският премиер националист Воислав Кощуница иска да приеме споразумението, като по този начин възнагради Русия за подкрепата й към Белград за блокирането на независимостта на отделилата се провинция Косово.
Словакия
"Газпром" държи 49% от словашката държавна газова компания СПП (SPP), заедно с "Рургаз" и "Газ дьо Франс" (Gaz de France).
Турция
"Газпром" осигурява три четвърти от нуждите от природен газ на Турция през южна Европа и по газопровод по дъното на Черно море, който контролира съвместно с Ени.
Руската група иска да купи турски газоразпределителни дружества, търси преки споразумения с турски електрически компании и възнамерява да транзитира газ до Израел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!