Забранява се също предаването на генетична информация само от един индивид в потомството. Изключения ще бъдат допускани в случаи, когато трябва да бъдат предотвратени наследствени заболявания.
Новият Закон за здравето забранява клонирането, както и интервенциите, насочени към промяна в генома на потомството. Модифициране на човешкия геном ще бъде позволено, само когато е с профилактична или лечебна цел.
Въпросът "за" или "против" клонирането на хора вълнува международната общност от години. В близо 30 страни процедурата е забранена със закон. Въпреки че преди време се появиха твърдения за клонирани хора, до момента те не са доказани.
Мотивите в полза на клонирането звучат убедително, коментира Би Ти Ви. То би позволило на безплодни двойки да имат деца, чрез него би се пресъздала личност с изключителни способности, допринесла за напредъка на човечеството, или би помогнало за лекуване на нелечими на този етап болести чрез извличане на стволови клетки от клонирани ембриони.
Процесът е известен като "терапевтично клониране". То поражда морални спорове, тъй като извличането на стволовите клетки унищожава ембриона. В Япония подобни опити са забранени със закон, а в САЩ е забранено държавното им финансиране.
Великобритания и други държави подкрепят клонирането за целите на медицината.
В американския Сенат преди повече от година беше внесен проектозакон, който забранява човешкото клониране.
Преди две години компанията "Клонейд" към т. нар. Секта на Раел обяви раждането на първото клонирано бебе в света. През февруари тя съобщи за раждането на още пет и заяви, че до края на същия месец планира нови седем;. "Клонейд" обаче досега не е представила ДНК проби, доказващи истинността на твърденията й.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!