В същото време шосето край Дунав през селата Симеоново и Ботево още е залято и поне месец ще остане затворено, но ежедневно се доставят хранителни продукти и лекарства.
Днес кметът на Видин д-р Иван Ценов забрани достъпа и движението на цивилни лица по земно-насипните диги и събирателния канал, съобщиха от пресслужбата на общината. Заповедта е издадена във връзка с трайното задържане на високите води на Дунав, постоянната необходимост от извършване на инженерно-технически дейности и с оглед предотвратяване на инциденти.
Забранява се също така и движението на граждани по необезопасените камeнни и бетонови крайречни стени в района от Телеграф капия до Гребната база.
979 сантиметра е нивото на Дунав при Видин днес, покачването е с три сантиметра за последното денонощие. Също с три сантиметра се е покачило нивото на реката при Ново село, като там е регистрирано ниво от 920 сантиметра в 13.00 часа.
Не спира подготвката за евакуиране на Видин и селата от заливната зона при евентуално скъсване на защитната дига. До палатковия лагер в местността "Божурица" и до общините Брегово, Ново село, Димово и Видин има изградени преки телефонни линии.
Продължава обявеното кризисно положение в засегнатите общини и в областите Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Русе и Силистра по поречието на Дунав, съобщиха от Министерството на държавната политика при бедствия и аварии.
Продължават отводнителните дейности на жилищните сгради в селата Липен, Долни Цибър и Владимирово.
В община Лом са залети около 580 дка крайбрежна ивица и значителни площи от Пристанищния комплекс. Извършва се отводняване на участъци с филтрации зад дигите и тампониране им. Продължава разпределянето на хуманитарни помощи. За нуждаещи се семейства от Лом са доставени 8 фургона.
При с. Долни Цибър има увеличение на филтрационните и подпочвени води в участъците след дигите. Наводнени са дворове и мази на 140 къщи в селото. Екипи на Гражданска защита снабдяват населението с питейна вода.
Продължава отводняването на шахти и отводнителни канали в Козлодуй. Екипи от "Напоителни системи" - Враца продължават почистването от храстовата растителност, обход и оглед по дигите на Дунав в Козлодуйската и Островската низина. Изпомпва се водата в района на пристанището на Оряхово.
Нивото на реката в района на пристанище Сомовит - община Гулянци е над преливния ръб. Водата е заляла плаца на пристанището и е достигнала до ж.п.линиите.
Появили са се водни огледала по цялото продължение на Дунав в низините на селата Загражден, Дъбован, Сомовит и Драгаш войвода.
Продължава работата по надстрояването и поддържането на изградените пътеки в залятата част на Никопол. Заляти са 60% от централната градска част, всички септични ями и индивидуални канализационни системи не функционират. Продължава изгребването и извозването на земната маса в района на свлачището под ул. "Шипка" в града.
Има течове от две каверни в дигата на с. Загражден, община Гулянци. Въпреки взетите мерки за тяхното локализиране, течовете продължават.
В община Свищов има залети над 2 000 дка земеделски земи от подпочвени води. Има готовност за евакуация в село Вардим, където са застрашени жилищни сгради, водата е заляла частично и пет дворни места в същото село.
В Западната промишлена зона на Русе се работи по отводняване и почистване на Сараийския мост.
Въпреки лекия спад в нивото на водите, Дунав продължава да заплашва населените места в Южна Румъния, където местните жители започнаха да се евакуират в петък вечерта заради риска от скъсване на дига, предаде агенция Франс прес.
"Предупредихме населението, 42 камиона са готови за реагиране във всеки един момент и евакуирането вече започна", съобщи областният управител на Долж Николае Джуджа. Стотина жандармеристи и други служители на органите на реда продължават работата по подсилването на дигата в Бистрец, която е заплашена от скъсване.
"Ако тази дига се скъса, трябва да евакуираме над 10 000 души", заяви директорът на местната служба за управление на водите.
В същото време германският вестник "Франкфуртер рундшау" пише днес, че "спасителните действия в наводнените от придошлите води на река Дунав райони в България, Румъния и Сърбия не са ефикасни и това се дължи на
липсата на дух на солидарност в бившите комунистически страни.
На Балканите наводненията са бедствие, но политиката е нещо по-лошо. В момент като този, когато има нужда от бързата и ефикасна реакция на органите на властта, започват интригите и борбата за власт, отбелязва изданието.
На Балканите политиката не е решение, а проблем. Една стара албанска поговорка гласи: "Опазил ни Господ от три неща: огъня, водата и държавата", продължава "Франкфуртер рундшау". Дори и демокрацията не успя да възстанови доверието в държавата и обществото, а направи точно обратното. Придошлите води на Дунав обаче обориха модерното убеждение, че всеки трябва да гледа само себе си. Липсата на солидарност и сплотеност всъщност е рисков фактор в повечето по-бедни държави в преход.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!