У раганен вятър, придружен с градушка, е преминал вчера в района на община Смолян.
Най-силно са засегнати селата Смилян, Могилица, Вълчан, Липец, Чиплят, Змиево и Борово.
Има изпочупени керемиди и прозорци, както и повалени много дървета. В селата Вълчан и Змиево почти всички къщи са с повредени покриви.
Председателят на "Гражданска защита" е дал указания и към 23 ч. са били организирани доставки на керемиди, стъкла, ламарина и дървен материал за аварийни ремонти на покривите и прозорците на частни и обществени сгради в засегнатите селища.
Също вчера след проливен дъжд е наводнена подстанция "Елин Пелин", но след отводняването от екипи на "Гражданска защита" подстанцията е включена и електроснабдяването в общината е възстановено.
Била е наводнена и подстанция "Ардино". Електрозахранването в общината е възстановено от вчера вечерта.
На евакуираните 242 души, настанени в две училища на град Елин Пелин, ежедневно се раздава храна, приготвена в ЦДГ "Радост".
В община Горна Малина са доставени 5000 л минерална вода и 432 л газирани напитки от БЧК.
Католическа организация "Каритас" е дала 100 одеала на общината в Костенец, Софийска област.
Щабовете на правителствената комисия, областните и общинските комисии координират и ръководят работата на екипите на "Гражданска защита" по нормализиране на обстановката в страната. Това съобщи ситуационният център към агенцията.
В района на Долни Богров, район "Кремиковци", е възстановена защитната дига на река Лесновска.
В помощ на екипите на "Гражданска защита" са участвали 73 военнослужещи от 9-та бронетанкова бригада на Българската армия, 400 жители от селото, транспортни автомобили и четири булдозера от фирмите "Екометал" и "Валдимекс".
Водолазна група от отдел "Аварийно-спасителни дейности" към "Гражданска защита"-област София е почистила затлачен отвор на мост в района на село Чепинци, район Кремиковци.
Състоянието на язовирите е под постоянно наблюдение.
Продължава наблюдението по поречията на реките, където има опасност от преливане. Към 6 ч. днес нивото на река Лесновска в районите на Долни Богров, Чепинци и Гниляне, е в границите на нормалното и не съществуват предпоставки за възникване на наводнения.
Продължава работата на аварийно-спасителните отряди на "Гражданска защита" за почистване на речните корита, съобщава още ситуационният център към агенцията.
Фондация "Кеър България"
предоставя още оборудване и хуманитарна помощ за пострадалите от наводненията общини.
От 12 до 14 август доброволците на хуманитарната организация доставиха по 500 пакета със санитарно-хигиенни материали за най-пострадалите райони - общините Криводол, Мездра, Роман, Белово и Велинград, информират оттам.
500 пакета ще бъдат разпределени в Нови Искър и Горни Богров, а до края на тази седмица е предвидена доставка на пакети за общините Ихтиман, Горна Малина, Елин Пелин, Мирково, Ботевград и Костенец.
Вчера и днес жителите на община Белово получиха и 5000 бутилки минерална вода от 6 л.
Общата стойност на пакетите, предназначени за дезинфекция и минимално ниво на санитарно-битова хигиена, е 75 000 лева.
10 000 л белина, 10 000 л кислол, 5000 кг прах за пране, 10 000 л универсален почистващ препарат, 10 000 пакета тоалетна хартия, 10 000 хавлиени кърпи, както и други почистващи принадлежности за дома, ще бъдат раздадени на жителите на пострадалите от наводненията райони.
Организацията разпространява и информационни брошури с указания как да се действа в случай на наводнение и как да се дезинфекцира замърсената вода.
Средствата за помощта за пострадалите от наводненията райони в размер на 400 000 долара са осигурени от Американската агенция за международно развитие (USAID).
За предоставянето на санитарните пакети "Кеър България" работи в сътрудничество с агенция "Гражданска защита".
От събота се доставя отводнителна техника, оборудване и екипировка. 20 моторни помпи и 15 лодки с извънбордов двигател бяха предоставени за използване на агенцията.
Планирано е до края на седмицата да бъдат осигурени още 60 моторни помпи, 300 комплекта дрехи за работа във вода, 12 леководолазни екипировки, 48 моторни триони и 50 химически тоалетни.
"Кеър България" е предприела мерки по дезинсекция, дератизация и векторен контрол в засегнатите от наводненията региони в областите София, Пазарджик, Враца и Смолян.
Инициативата се финансира от Българско-американско общество във Вашингтон и нюйоркската фондация "Тианадера". Стойността на помощта е в размер на 5000 долара.
Организацията ще се заеме с набирането на средства за ремонт и рехабилитация на пострадалите жилищни сгради в засегнатите райони.
"Кеър" работи в сътрудничество в националните и местните власти, мисиите на ООН за България, Агенцията за гражданска защита, Американската агенция за международно развитие, Българския червен кръст, "Каритас" и др.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!