О бщото събрание на ООН избра единодушно министъра на външните работи на Република Корея Бан Ки-мун за нов, осми по ред, генерален секретар на световната организацията.
На 1 януари 2007 г. Бан Ки-мун ще поеме поста от Кофи Анан, който бе начело на ООН в продължение на десет години.
Бан Ки-мун няма да положи клетва веднага, както по принцип изисква процедурата по назначаването му, а ще довърши мандата си като външен министър и ще се закълне като генерален секретар на 31 декември 2006 г.
Корейският външен министър всъшност беше избран за ръководител на Организацията на обединените нации още на 9 октомври, когато на закрито заседание Съветът за сигурност одобри кандидатурата му и с резолюция препоръча на Общото събрание да потвърди този избор.
В пленарната зала на Общото събрание не се стигна до действително гласуване, тъй като нито една от 192-е страни-членки не оспори кандидатурата и изборът му бе утвърден с аплодисменти.
Бан Ки-мун представи кандидатурата си за наследник на Кофи Анан през февруари 2006 г.
И в четирите неформални гласувания в Съвета за сигурност през юли, септември и октомври той бе класиран на челно място. Единствено за неговата номинация никоя от постоянните членки на съвета не се обяви против.
В последното обсъждане на кандидатурите на 2 октомври Бан получи 14 "насърчителни" гласа, а само Япония се въздържа.
В дипломатическите среди първият дипломат на Сеул е смятан за изкусен посредник и изключителен администратор, качества твърде нужни за "най-невъзможната работа на света", както самият той определя поста на генерален секретар на ООН.
В реч пред Общото събрание Бан Ки-мун обяви намеренията си да продължи започналата "най-радикална реформа в историята на световната организация", съобщиха световните агенции.
Той подчерта, че е необходимо да се обединят и правилно да се насочат човешките, институционалните и интелектуалните ресурси на организацията.
"Ние сме длъжни да дадем своя принос за постигане на целите на развитието през новото хилядолетие, да разширим операциите за поддържане на мира, за противопоставяне на заплахите, за предотвратяване на разпространението на оръжията за масово унищожение, на СПИН и други пандемични заболявания, да спрем деградирането на околната среда и упорито да защищаваме човешките права", заяви южнокорейският дипломат.
"Ако в миналото столетие основната мисия на ООН бе да не допусне война, то в новия век нейният мандат трябва да бъде заздравяването на междудържавната система, за да може тя по-добре да помага на хората при търсене на отговор на новите предизвикателства", подчерта Бан Ки-мун.
Той изтъкна, че очаква "твърда и ясна резолоция на Съвета за сигурност" във връзка с обявения от Пхенян ядрен опит.
За себе си новоизбраният генерален секретар заяви, че ще спазва азиатските традиции на скромност, но предупреди, че скромността в никакъв случай не трябва да се приема като признак на слабост.
"В Азия скромността се смята за добродетел. Но скромността е начин на поведение и не ограничава визията и целите, които си поставя човек. Ние трябва да бъдем скромни на думи, но не и на дела", каза той.
Представяйки своя наследник, сегашният генерален секретар Кофи Анан припомни, че и той е бил избран на 13-о число в петък през 1996 г.
Анан окачестви Бан Ки-мун като човек "с наистина глобален интелект", който поема ръководството на единствената наистина глобална организация в света.
Сега 62-годишен, Бан Ки-мун завършва международни отношения в Сеулския университет през 1970 г., а 15 години по-късно защитава и магистратура по публична администрация в Харвард.
Зад гърба си има 35-годишна дипломатическа кариера. Първото му задгранично назначение е в Ню Делхи. Изкарва и два мандата като посланик в САЩ, а между 1990 и 1992 г. оглавява отдела за Америка в южнокорейското външно министерство (MOFAT.go.kr).
В края на 90-те е посланик в Австрия, по същото време председателства и Комисията по подготовката на Организацията на договора за всеобща забрана на ядрените опити (CTBTO)
През 1995 г. е назначен за зам.-министър с ресор външнополитическото планиране. На следващата година става и съветник на президента по въпросите на националната сигурност, а от 2004 г. е начело на южнокорейската дипломация.
През 1975 г. Бан Ки-мун работи в отдела за ООН на вътрешното министерство. По-късно е назначен за първи секретар на постоянната мисия на Южна Корея към световната организация.
Оглавява кабинета на председателя на 56-ата сесия на Общото събрание на ООН, която започва работа на 12 септември 2001 г., ден след терористичните атаки в САЩ.
Полага много усилия в подготовката на приетата от делегатите декларация, която осъжда нападенията. Получава похвали и за инициативата си за подобрения в процедурата по избор на председател на Общото събрание, което се оказва от особена важност в моменти на изострени кризи.
Бан играе и важна роля в диалога между Северна и Южна Корея.
През 1992 г. той е зам.-председател на Съвместната комисия за ядрен контрол, която е създадена след подписването на декларацията за безядрения статут на Корейския полуостров.
Тринадесет години по-късно отново е сред главните инициатори за приемането на съвместна декларация по време на четвъртия кръг на шестстранните преговори относно ядрената програма на Пхенян.
Бан Ки-мун казва, че е решил да стане дипломат още на 18-годишна възраст.
През 1962 г., имал шанс да се срещне с президента на САЩ Джон Кенеди, след като бил избран да посети Белия дом по програма на американския Червен кръст.
Неговите съучениците в родния му град Чунгджу били много горди от факта и му организирали тържествено изпращане.
Тогава едно от момичетата, които му пожелали успех, била Ю Сун Тек. Сега тя е г-жа Бан, а двамата имат три деца - син и две дъщери.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!