Въпреки анти-СПИН кампаниите и превантивните мерки на африканския континент, той продължава да е най-тежко засегнат от болестта. Над 3/4 от смъртните случаи от СПИН тази година - общо 3,1 млн. - се регистрират в този регион. 3,2 млн. от вирусоносителите са деца под 15 години, а броят на заразените жени сред пълнолетните жители на планетата вече е почти равен на мъжете с ХИВ.
ООН се тревожи и от все по-стремителното разпространяване на СПИН в онези части на света, които досега не са били така засегнати от епидемията. В Източна Европа и централноазиатските републики през настоящата година са регистрирани нови 250 000 случая, с което вирусоносителите в тези региони вече стават общо 1,2 млн. В Узбекистан например заразените от СПИН през първата половина на 2002 г. са почти толкова, колкото през цялото изтекло десетилетие взети заедно.
В тези държави основната причина за разпространяването на ХИВ вируса е употребата на общи игли от наркоманите. Подобна е например причината за по-големия брой нови случаи в Индонезия, както и в Китай, където преди няколко години практически нямаше СПИН, сега живеят 1 млн. души с ХИВ-инфекция. В Азия епидемията е още на ранен етап, но ако не се вземат ефикасни мерки, се очаква до 2007 г. ХИВ-позитивни да станат нови 11 млн. души.
Докато в новите рискови региони не се предприеме нещо в национален мащаб, на най-високо властово равнище, няма да можем да спрем епидемията, коментира шефката на Световната здравна организация (СЗО) Гру Харлем Брутланд.
В Африка СПИН влияе допълнително за рязкото влошаване на селскостопанските добиви. През 2001 г. болестта е взела 500 000 жертви в Лесото, Малави, Мозамбик, Свазиленд, Замбия и Зимбабве, като в тези страни носители на вируса са 20% от пълнолетното население. От ограничителните мерки обаче има и ефект. В ЮАР например броят на бременните момичета до 20 години, които са носителки на ХИВ вируса, е намалял от 21% през 1998 г. на 15,4% през 2001 г.
Разпространяването на вируса сред девойките обаче продължава да бъде проблем. Вирусоносителки във възрастовата група 15-24 години през 2001 г. са били между 6 и 11%, при 3-6% при младежите в същата възраст. Причините се крият както в честите случаи на изнасилване, така и в доброволната проституция, включително в африканските държави. В Зимбабве например непълнолетните момичета често се съгласяват на секс с по-възрастни партньори срещу дрехи или пари за училищни такси. Затова там се наблюдава и по-голямо съотношение на заразените със СПИН (1/4 до 1/3) сред по-възрастните мъже.
Според изчисленията на UNAIDS програмите за ограничаване на епидемията в развиващите се държави се нуждаят от 10,5 млрд. долара финансиране до 2005 г. До 2007 г. средствата трябва да нараснат на 15 млрд. годишно и да бъдат осигурявани поне в продължение на десет години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!