О бщинският съвет в Пловдив реши 200 000 тона от софийския боклук да бъде депониран на сметището в Цалапица. Решението бе прието с 28 гласа "за" и 19 гласа "против" след близо два часа дебати.
Четирима от съветниците не дадоха своя вот. Предложението бе внесено от групите на Коалиция за Пловдив и ДПС.
Таксата за депониране на един тон от софийските отпадъци е 9,94 лв. без ДДС. Община Пловдив не поема ангажимент по транспортирането им до Цалапица.
Общинарите решиха още технологията за депониране на битовите отпадъци на бали да бъде определена от Министерството на околната среда и водите.
На пловдивския кмет Иван Чомаков бе възложено да остави резерв на сметището от 200 000 тона за възникване на извънредни обстоятелства.
Срещу положително решение за сметта кабинетът обеща на Пловдив над 47 млн. лв. за няколко инфраструктурни проекти.
Сред тях като най-важни се определят заводът за преработка на твърди битови отпадъци край Шишманци и изграждане на защитни съоръжения по бреговете на Марица до сметището в Цалапица.
То разполага с капацитет от 360 000 тона, дори при определените допълнителни резерви за пловдивските отпадъци, припомни БНР. Според специалистите депото отговаря на всички изисквания и не е заплаха за околната среда.
Общинският съвет в Карлово също се съгласи да приеме сметта на София срещу предложената от кабинета сума от 17 мнл. лв.
По-рано общинарите в града под тепетата отхвърлиха предложението на 17 съветници от НДСВ и независими за провеждане на референдум в Пловдив дали да бъде приет боклука.
Дебатите по него продължиха повече от 4 часа. Съветниците решиха да се гласува поименно. За референдум гласуваха 20 души, "въздържали се" - 19, а трима - "против". Във вота участваха 48 от общо 51 общински съветници.
Решението не бе прието, тъй като трябва да се приеме с квалифицирано мнозинство.
Столичният кмет Бойко Борисов поиска с писма до премиера и до общинските съветници в Пловдив и Карлово параметрите и финансовите обосновки на предложението сметищата на двата града да приемат общо 280 000 тона софийски боклук.
Той призовава общинарите да излъчат представители за извънредната сесия на Столичния общински съвет в понеделник, която ще гледа отново темата за сметта.
Столичната община е готова да плати транспорта и е възможно балите да потеглят към Пловдив и Карлово, заяви градоначалникът на София след откриването на обновена детска площадка в Борисовата градина.
Ние също сме готови да си платим таксата за депониране, но не е това начинът, каза той и отново попита какво се е променило през петте месеца след последните негови преговори с общината в Пловдив.
Според кмета целта на правителството била да спре решаването на проблема на София и да демонстрира сила.
"Никой не е казал, че е по-силен от държавата. Смачкаха ни, няма да се реши въпросът. Ще си извозим балите обратно", добави той.
Според него решението е било много просто и е било факт. Правителството иска да покаже умишлено, че ние уж не можем да се справим, а това им струва 60-70 млн. лв., каза Борисов.
Според него сега се разпиляват по други общини парите, които са отнети от бюджета на столичната община.
В отговор на въпрос дали площадката в Кремиковци има разрешение от РИОСВ, кметът каза: "Ако искат да формализират всичко, тяхна работа. Те искаха да демонстрират сила и го направиха".
По повод на заявена днес от министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров готовност за сътрудничество, Борисов каза, че се е опитал да се срещне с министъра и да му представи предложението си, но се оказало, че той може да се види с него след понеделник.
Кметът се извини на екоминистъра за думите си вчера, че живеем "под турско робство". Нападката беше в личен план, а аз не обичам в личен план да нападам никой, обясни той.
Президентът Георги Първанов обясни пред Би Ти Ви сутринта, че според него има четири работещи варианта за боклука. Едни от тях се предлагали от правителството, други от общината.
За съхранение на пакетирани битови отпадъци не се изисква оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС). Това пише в писмо на зам.-министъра на околната среда и водите Чавдар Георгиев до зам.-кмета на София Милор Михайлов, съобщи междувременно пресцентърът на Столичната община.
Вчера кабинетът реши, че ще накаже "Кремиковци" и Столичната община заради извозване на балите в комбината. Борисов призова за изготвянето на ОВОС на площадката в "Кремиковци", а заводът временно отказа да приема отпадъците.
Писмото е изпратено в края на 2005 г. Същият отговор е даден на запитване на общината за две площадки в границите на "Кремиковци" за временно съхраняване на пакетирани отпадъци.
"Дейността по временно съхраняване на отпадъци, включително и предварително пакетирани твърди битови отпадъци, не е включена като самостоятелно инвестиционно предложение в Приложения 1 и 2 на Закона за опазване на околната среда, както и не би могла да бъде отнесена към никоя от позициите на тези приложения", пише в съобщението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!