В сряда парламентът трябва да избере омбудсман с тайно гласуване. Отсега обаче се чуват разнопосочни мнения за облика на омбудсмана и за процедурата, при която трябва да бъде избиран той, коментира "Пари".
Кандидатът на Народен съюз проф. Александър Джеров също смята, че общественият защитник трябва да е независима, а не тeснопартийна фигура, за да изпълнява съвестно функциите си. Според него омбудсманът трябва да е юрист, морален, обективен и независим, който поставя интересите на българските граждани преди всичко.
Бившият министър на образованието проф. Николай Василев е номинацията на инициативен комитет от Видин. Според него е редно да има референдум за излъчване на граждански кандидатури, защото омбудсманът е обществен защитник. Професорът се усъмни, че за поста вероятно ще бъде избрана безобидна фигура, за да не създава неприятности на властта, а това предопределяло провала на институцията. Властта не обича да я контролират и тук се поражда конфликтът - властта избира омбудсмана, аргументира се Василев. Според него общественият защитник трябва да е човек с голям авторитет, с чист морал и чиста съвест, тъй като първият омбудсман ще даде авторитетът на институцията.
Преди няколко дни парламентарната група на СДС издигна кандидатурата на бившия конституционен съдия Станислав Димитров. Депутатите от "Новото време" от своя страна искат излъчването на обществен защитник да стане след консултации между политици, неправителствени организации и журналисти. В края на март изтече тримесечният срок, в който трябваше да влезе в сила Законът за омбудсмана, но консултациите между политическите сили все още не са започнали.
Процедурата за избор на омбудсман е съвсем бегло маркирана в закона според юристката Мария Славова. Ако има политически пристрастия, защитникът много лесно ще покаже, че не може да върши работата си, твърди тя. Законът е добър в своето демократично постановяване фигурата да не е с юридическо образование, каза Славова.
Мандатът е 5-годишен с възможност за повторно избиране. Основната задача на новата институция е да се застъпва за правата и свободите на гражданите пред общинските и държавните органи и пред техните администрации, обяснява "Пари".
"Омбудсманът е народен защитник срещу злоупотребите на администрацията... За първи път тази институция е въведена в Швеция през 1713 г. и наименованието й буквално означава "лице, към което се отправят оплаквания и молби". В класическия си вид се утвърждава като орган, оправомощен от парламента да бъде пазител на правата на частните лица срещу накърняващите ги действия в държавната администрация.
Омбудсман или подобни институции са създадени и функционират в Австрия, Белгия, Дания, Холандия, Великобритания, Германия, Ирландия, Исландия, Испания, Италия, Кипър, Малта, Норвегия, Португалия, Швеция, Швейцария, както и в редица страни от Централна и Източна Европа: Полша, Унгария, Македония, Румъния, Словения, Босна и Херцеговина, Хърватска и др.", се казва в справочника "Корупцията в 100 отговора" на "Коалиция 2000".
Преди месец "24 часа" предложи за поста 10 изявени българи, като призова читателите си да гласуват за тях: Желю Желев, Огнян Герджиков, Петър Стоянов, Димитър Гочев, Димитър Попов, Нели Куцкова, Нери Терзиева, Миглена Тачева, Татяна Дончева и Анелия Мингова. Според изданието по-подходящо би било първият омбудсман да е жена, а после постът може да се поеме и от царя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!