Отказът на режима в Багдад да се съобрази с волята на международната общност стесни драматично възможностите за мирен изход от кризата и прави неизбежна употребата на сила, за да бъде разоръжен Ирак.
България непрекъснато полагаше последователни усилия, за да се намери мирно решение на кризата. Използвахме всички дипломатически канали и контакти, както в Съвета за сигурност на ООН, Европейския съюз и НАТО, така и в двустранен план, за да бъде постигната целта, за която демократичната общност е единодушна: премахването на опасността за международния мир и сигурност, каквато е диктатурата в Багдад.
Основното за нас продължава да бъде единството на световната общност, включително по методите и сроковете за разрешаване на кризата. В редица мои срещи, както и в телефонни разговори с държавни глави и с колегите ми - премиери на държавите от ЕС, настойчиво поставях акцент върху намирането на мирен изход от кризата до изчерпване на всички възможности за това.
Като страна непостоянен член на Съвета за сигурност България допринесе за постигане на консенсус при приемането на резолюция 1441 през ноември миналата година. Българската позиция, успешно разяснявана от нашия постоянен представител в ООН, целеше сближаване на предложенията на САЩ, Великобритания и Испания с позициите на Германия, Франция и Русия. Поставихме акцент върху съвместимостта на двата документа като продължение на основната резолюция 1441. Изтъкнахме неоспоримия факт, че нито една страна не отрича неспазването на тази резолюция от Ирак - 17-ата, с която Багдад не пожела да се съобрази, въпреки рисковете и за самия иракски народ, с който ни свързват традиционно добри отношения.
Водени от убеждението, че дипломацията е средството за решаване на проблеми в международните отношения, ние подкрепихме предложението за нова резолюция на Съвета за сигурност като допълнителен шанс за намиране на решение с мирни средства. Тук е мястото да отбележа, че българската дипломация беше на висотата на стоящите пред нея сложни задачи.
Със съжаление днес трябва да констатираме, че въпреки положените усилия за постигане на съгласие по дипломатически път, не се получи желаният от всички нас резултат. На 8 ноември 2002 г. 15-те страни членки на Съвета за сигурност единодушно заявиха, че диктатурата в Багдад представлява опасност за световния мир. Постигнат бе консенсус, че "Ирак получава последна възможност да се разоръжи". В противен случай го очакват "сериозни последици", което на общоприетия дипломатически език означава само едно: военни действия.
Мирното решение на кризата беше изцяло в ръцете на Саддам Хюсеин. Изводът е: Ирак не пожела да се разоръжи по волята на международната общност и сам избра "сериозните последици" от своето поведение. Оръжията за масово поразяване, които Багдад притежава, са заплаха срещу мира и сигурността. Световната общност трябва да се противопостави по категоричен начин на тази опасност.
Ние всички сме заинтересовани от скорошно разрешаване на иракската криза, защото това означава и демократизиране на Ирак, нормализиране на икономическата обстановка, успокояване на валутните колебания и стабилизиране на цената на петрола. Това са факторите, които реално оказват негативно влияние и върху нашата страна.
Широко се коментира рискът от евентуална бежанска вълна към България, но той не бива да се преувеличава, защото ние не граничим с Ирак. Съгласно международните конвенции, бежанците имат право на убежище в съседна на конфликта държава. От хуманитарни съображения, българското правителство би могло да окаже съдействие само на основата на реалните възможности на страната.
Уважаеми сънародници,
Държа да подчертая, че действията, които България предприема, са в изпълнение на политическото решение на Народното събрание от 7 февруари, взето с категорично мнозинство и нито един глас против. В него съвсем ясно са посочени параметрите на нашата подкрепа в изпълнение на резолюция 1441: транзитно преминаване, временно разполагане на въздухоплавателни средства и изпращане с отбранителна и хуманитарна мисия на българска част за ядрена, химическа и биологична защита в съседна на Ирак страна. Подобна подкрепа се оказва от над 40 държави в света.
Иракската криза, колкото и драматична да е тя, не бива да вреди на единството, което съществува между Европа и САЩ.
Българското правителство ще продължи да провежда последователната си политика като част от световната демократична общност, обединена в единна ценностна система. Защитавайки националните ни интереси, ние се грижим за сигурността и с това - за спокойствието на всички български граждани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!