В началото мнозина смятаха, че СПИН е болест, която поразява предимно мъжете. Дори само преди 10 години статистическите данни разкриваха, че жените са по-малко засегнати от болестта. Оттогава насам обаче се появи един ужасяващ модел. По цял свят жените все по-често понасят ударите на епидемията.
Днес в Африка на юг от Сахара повече от половината от всички пълнолетни, живеещи с ХИВ/СПИН, са жени. Степента на заразяване сред младите жени в Африка е много по-висока, отколкото сред младите мъже.
В света като цяло поне половината от новозаразените са жени, а сред хората под 24-годишна възраст момичетата и младите жени съставляват близо 2/3 от живеещите с вируса на ХИВ.
Ако инфекцията продължи да се разпространява със същите темпове, скоро
жените ще бъдат мнозинство сред общия брой
на заразените в света.
Поразявайки жените, които за обществото са като спасително въже, СПИН затваря един омагьосан кръг. СПИН става причина бедните жени да губят още повече крехката си икономическа сигурност, като често пъти биват лишавани от правото си на дом, собственост и наследство или дори от нужните здравни услуги.
В селските райони СПИН доведе до колапса на една система, която векове наред е помагала жените да изхранват семействата във времена на суша и глад, и доведе след себе си разпадането на семействата, миграцията, и още по-голямата опасност от заразяване с ХИВ.
СПИН принуждава момичетата да напускат преждевременно училище
- било защото са принудени да се грижат за болен роднина, да поддържат домакинството или да помагат за изхранването на семейството - и така става причина те да бъдат все повече жертви на бедността. Вероятността техните собствени деца след време да посещават училище намалява, а рискът от заразяване се засилва. Така обществото многократно заплаща страшната цена от ефекта на СПИН върху жените.
Възниква въпросът защо жените, които обикновено не са хората с най-многобройни извънбрачни сексуални партньори и за които не е по-вероятно, отколкото за мъжете, да използват венозно наркотици, са по-уязвими към инфекцията? Обикновено това е така, защото неравнопоставеността в обществото излага жените на риск. Факторите са многобройни, включително бедност, лошо отношение и насилие, отсъствие на информация, принуда от страна на по-възрастни мъже, както и мъже, поддържащи сексуални връзки с няколко партньорки.
Ето защо много от традиционните стратегии за превенция не издържат на критика, например онези, които се основават най-вече на трите основни правила -
"въздържание, вярност, презерватив".
Там където сексуалното насилие е широко разпространено, въздържанието или настояването за използване на презерватив не е реалистичен изход за жените и момичетата.
Бракът също невинаги е отговор. В много развиващи се страни мнозинството жени до 20-ата си година са вече омъжени, но степента на разпространение на ХИВ сред тях е по-висока, отколкото сред техните неомъжени, сексуално активни връстнички - често пъти защото съпрузите им имат по няколко партньорки.
Това, от което имаме нужда, е положителна, конкретна промяна, която да даде повече власт и увереност на жените и момичетата и да промени отношенията между мъжете и жените на всички нива в обществото.
Промяна, която да укрепи правната защита на собствеността на жените и техните права за унаследяване и да гарантира техния пълен достъп до възможности за превенция - включително микробициди, песари и диафрагми.
Промяна, която кара
мъжете да поемат своята отговорност -
било като осигурят образование за дъщерите си; като се въздържат от сексуално поведение, излагащо другите на риск; като се откажат от връзките с момичета и твърде млади жени; или като осъзнаят, че когато се стигне до насилие над жени, не могат да се търсят основания за проява на толерантност и никое извинение не би могло да бъде уважено.
Именно поради горните причини миналия месец UNAIDS положи началото на "Глобална коалиция за жените и СПИН" (Global Coalition on Women and AIDS) като усилие да се гарантира, че овластяването на жените стои в центъра на отговора, и да се стъпи върху изключително важната роля, която жените вече имат в борбата срещу ХИВ/СПИН по цял свят.
В повечето държави и общности по света, които съм посещавал, именно жените са най-дейните и резултатни застъпници и активисти в борбата срещу СПИН. Навсякъде, където епидемията взема огромни жертви, съществуват групи и сдружения на героични жени, които работят по забележителен начин за осигуряване на превенция и грижа. Да подкрепяме тези жени и да насърчаваме други да последват техния пример трябва да бъде наша стратегия за бъдещето. Именно сред тях могат да бъдат открити истинските герои на тази война. Наша задача е да им осигурим сили, средства и надежда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!