Ф ренският премиер Доминик дьо Вилпен и външният министър Филип Дуст-Блази заявиха, че единственото възможно решение за прекратяване на гражданската война в Ирак е изтеглянето на американските войски и техните съюзници от страната до 2008 г..
В интервю за в. "Файнаншъл таймс" Дьо Вилпен каза, че САЩ са се провалили в Ирак.
"Над три хиляди американски войници бяха убити от 2003 г. досега, 12 хил. иракчани бяха убити през 2006 г. През последните дни станахме свидетели на изключително кървави нападения, със стотици загинали цивилни. Въпросът сега е как да прекъснем тази спирала на насилието", посочи френският премиер и уточни, че не настоява за незабавно изтегляне на чуждите войски от Ирак, а за съставяне на график за изтеглянето им.
Външният министър Дуст-Блази заяви по френската телевизия И-теле, че Ирак в момента е обхванат от гражданска война.
"През 2003 г. ние твърдо заявихме с президента Жак Ширак, че няма военно решение в Ирак. Това което казвахме тогава продължава да е вярно и сега", посочил френският първи дипломат.
Франция винаги е искала изтегляне на чуждите войски от Ирак след неопределено време, но до момента се въздържаше да посочва конкретна дата, отбелязва АФП.
САЩ разкритикуваха Сирия, че играе отрицателна роля в Близкия изток, и я призоваха да направи повече, за да помогне за стабилизирането на Ирак, предаде АП.
Говорителят на Държавния департамент Шон Маккормак заяви, че Вашингтон многократно се е опитвал да ангажира Дамаск в усилията за стабилизиране на региона.
Сирия само се опитваше да си направи от срещите известна реклама, отбеляза Маккормак, който обвини конкретно Дамаск, че продължава да оказва негативно влияние в Ливан.
Сирия не играе и положителна роля в Ирак, тя вреди на палестинците в опитите им да създадат тяхна държава, каза още той, като изтъкна, че Дамаск не е единствената или основната причина за проблемите в Ирак.
Сирийският президент Башар Асад заяви вчера, че администрацията на американския му колега Джордж Буш не знае как да умиротвори Ирак и че неговата страна може да помогне за уреждане на кризата, ако с Дамаск бъдат започнати преговори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!