С офия пак в плен на снега и вредните смеси, четем на първа на "Дневник". Първият обилен сняг отново се превърна в изпитание за всички софиянци. Той не се извозва, защото е скъпо, а се избутва, така че дозатрупва паркиралите коли и тротоарите.
Фирмите по чистота отново ръсят с най-вредните солни смеси, които разяждат не само обувките на пешеходците, но и паветата.
И пак за боклука - сметището в Суходол пак стана актуално, пише "Сега" на първа страница. За да бъде отворено отново сметището, ситуацията трябва да е крайна и аварийна. А "24 часа" публикува съвет от Европа - махнете сметищата.
Така че всъщност приоритетът е разделното събиране и рециклирането. Или - София да се топли от смет, още една идея от столичния зам.-кмет по екологията, на страниците на "Труд".
Каквото и да решат общинарите за боклука обаче, депо трябва да има, иначе приемането ни в ЕС през 2007-а е под въпрос.
А министърът по европейските въпроси Меглена Кунева тръгна към ЕС с ретротрамвай - под това заглавие "Труд" отразява откриването на кампанията "Защо живеем в България?".
Тя има за цел да осведомява пътниците в градския транспорт какви са правата им като граждани на Европа със стикери, разлепени в трамваите, рейсовете и тролеите.
А за откриването министър Кунева и сираци от дом "Надежда" в София са се повозили на 70-годишен трамвай. Или както описва кампанията "Сега" - Кунева предлага законите да се разказват в трамвая.
Пак от страниците на "Труд" Кръстьо Петков пита: "Има ли победител в учителската стачка?" Според автора - да, но той не е страна в стачката - това е българското образование.
Заради стачката, то е застанало в центъра на общественото внимание, твърди проф. Петков, а сега било време победителят да излезе от анонимност.
Боклуци в паницата - коментира Бойко Ламбовски в "Сега" по друг повод. Как все се изхитряме така, че да съчетаем глада и преяждането - хем над 10% от учениците между 7 и 14 години да страдат от затлъстяване, хем най-популярната ни протестна реторика да си остава "Гладни сме!"
По традиция и инерция ни вълнува все още въпросът дали ще напълним паницата, а не с какво.
Училището буксува от стачки и тестове, пише и "Стандарт". Няма ясен план за реформа в образованието, министърът признава, че хаосът не може да се пребори за един мандат.
А "Новинар" обобщава в заглавие резултатите според учителите - стачката беше успешна, увеличението - унизително.
И още един щрих - челното заглавие на "Стандарт" днес - Янка Такева се покри в САЩ, синдикалистката харчи 5770 долара за Коледа във Вашингтон.
Информацията за пътуването е от самата председателка на учителския синдикат, изчисленията за разходите - на вестника.
Такева щяла да търси среща с Фликеншийлд, за да му връчи писмо, в което се критикува позицията на МВФ, научаваме от "Монитор".
Изданието коментира пътуването на синдикалната лидерка така - вместо да спази българската традиция и да прекара коледните празници със семейството си, синдикалната Жана д'Арк заминава за Америка да иска справедливост за българските учители.
Да имах акъла, който ми идва после, коменитра "Новинар" и пита колко учителски заплати ще изхарчи Такева, за да се срещне с Фликеншийлд, който току що беше в България.
И пак за Коледа - какво ни е турила Либия под елхата анализира Георги Милков в "24 часа". И продължава с коледните сравнения - от комина падна нова дата за делото, а парчето баница може да е без късмет.
Милков дава две обяснения за преместването на делото с повече от месец - просто и сложно. В основата и на двете е предположението, че съдиите в Либия явно от нещо са се трогнали. Обаче предстоят най-тежките разговори - тези за парите
За кожата на пациента пише "Стандарт", същата тема е водеща за "Сега" под заглавие "Плащането на ръка в болници се узаконява". Според бившия здравен министър Атанас Щерев нерегламентираните плащания при лекари са около 1 млрд. лв. годишно. Узаконяването им все пак още е само идея.
"Проект за поскъпване на природния газ с около 11% от 1 януари 2006 г. скара вчера "Булгаргаз" и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране - пише вестникът.
Според "Труд" ако комисията отстъпи, цената на 1000 кубически метра ще достигне 380,80 лв. с ДДС. Добавя се още, че такова увеличение би довело до сериозно поскъпване на парното, тухлите, цимента, стъклото, металите и минералните торове.
Изданието пише, че според представителите на "Булгаргаз" увеличението е изцяло заради по-високата доставна цена на руския газ в резултат на рекордните цени на нефта и заради курса на долара.
В голям коментар по темата на вътрешни страници обаче вестникът уточнява, че "Москва гледа на България като на свой енергиен сателит", защото е 100% зависима от руския газ.
"Газпром - главната дивизия на Путин" - това е заглавието, под което се анализират енергийните аспекти във външната политика на Русия.
"Сега" също коментира начина, по който Русия дели търговските си партньори според политическите си симпатии. "Приятелите на Москва ще получават газ за 46.7 долара" - гласи заглавие на вестника.
В текста се уточнява, че "Беларус ще получава руски газ на приятелската цена от 46.7 долара за 1000 куб. метра, докато враждебно настроени страни като Украйна ще плащат 230 долара".
"Сега" цитира и руският вестник "Комерсант", според който Владимир Путин може да заеме шефското място в "Газпром", след като изтече мандатът му през 2008 г.
Дори и без очакваното увеличение на цената на газа обаче, българските фирми са натрупали 56 млрд. лв. задължения. Само за година размерът им се е увеличил с 10 млрд., пише "Стандарт".
Според шефа на Българската стопанска камара Божидар Данев натрупването на задължения е предопределено от бюджетната система, която започва да разпределя средствата през март, а те стигат до разпоредителите чак през юни.
От своя страна анкета сред представителите на бизнеса сочи като най-големи пречки за развитието му високото осигурително бреме, бюрокрацията и нелоялната конкуренция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!