По-голяма част от участниците в дискусията призоваха за по-голяма диалогичност от страна на финансовото министерство и отправиха сериозни критики към философията на бюджет 2003. Стенограмата с техните мнения и становището на държавния глава ще бъдат предоставени на вниманието на Министерския съвет и парламента. Към президента са били отправени и предложения да изложи позицията си в Народното събрание между първо и второ четене на бюджета, както и дори да наложи вето след окончателното му гласуване.
Вероятно е по време на дискусиите по бюджета за следващата година да се поиска увеличение на капиталовите разходи на Министерския съвет с 2 млн. лева, заяви междувременно министърът на държавната администрация Димитър Калчев след среща с областните управители, също посветена на проектобюджета за идната година. Калчев припомни, че капиталовите разходи на Министерския съвет за миналата година са били 40 млн. лева, през тази - 8 млн., а за следващата са предвидени 4 млн. лева. Според Калчев тези средства няма да позволят на областните управи да стопанисват ефективно ценния сграден фонд, с който разполагат.
В срещата взе участие и министърът на финансите Милен Велчев, който съобщи, че са били обсъдени проблеми на данъчната политика, на финансовата децентрализация и финансирането на дейността на областните управи.
При добър мениджмънт средствата за общините от държавния бюджет за следващата година ще са напълно достатъчни, смятат областни управители. Според тях много от исканията на кметовете по бюджета за следващата година са предизборни. Това мнение изразиха управителите на София-област Олимпи Кътев, на Пловдив - Гьока Хаджипетров, и на Ловеч - Мариян Балев, съобщи правителствената пресслужба.
"Не приемам критиките на общините за недостатъчно средства в бюджета за тях за следващата година, включително и за капиталови разходи, защото са необосновани. Средствата никога не са достатъчни, но ако се сравнят с бюджета за 2001 г., има грамадни разлики", каза Олимпи Кътев. Той подчерта, че не трябва да се набляга на това, че парите за капиталови разходи не стигат, а на това, че държавата за първи път е покрила всички задължения на общините и те ще започнат следващата година с нулев дефицит. Смятам, че средствата са достатъчни и при добър мениджмънт кметовете ще успеят да покрият разходите си, има предостатъчно средства, заяви Кътев.
Гьока Хаджипетров също не прие критиките на общините към бюджета за следващата година. "Аз самият съм бил общински съветник четири години и имам представа как се формираха бюджетите. Общините ще получат с около 30% по-големи приходи, задълженията им ще бъдат разплатени и ще започнат годината на чисто, без натрупани задължения, което се прави за първи път от 13 години", припомни Хаджипетров. Според него толкова добър бюджет не е имало от 1990 г., което се признавало и от голяма част от кметовете. Важно е със Закона за местното самоуправление да се постигне децентрализиране на разходите вътре в самите общини както в големите градове, така и в общините с много населени места, посочи областният управител на Пловдив.
Управителят на област Ловеч Мариян Балев също заяви, че не приема критиките на общините към бюджета за следващата година, защото според него кметовете са влезли в предизборна кампания и "има доста голяма доза популизъм в техните искания". Средствата никога не стигат, но реално погледнато не се знае как ще бъдат разходвани, дали за предизборна кампания или за реално строителство - понякога в такива кампании и исканията са много повече от това, което реално може да се даде, посочи Балев. Ако политизацията се намали до минимум, тогава, когато се работи с кметовете по конкретни проекти, нещата вървят, заяви областният на Ловеч. Според него политизацията в областите тепърва ще се повишава с наближаването на кампанията за местните избори.
На срещата е бил поставен и въпросът за упражняване на по-добър контрол върху изразходването на средства, отпускани на общините за покриване на щети от бедствия и аварии и по линия на "Гражданска защита". Областните управители са направили предложения за участие на областните управи в реализацията на проекти за усвояване на средства от предприсъединителни фондове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!