О т публикуването на два важни документа - Националната стратегическа рефрентна рамка, която вече е одобрена от Брюксел, и оперативната програма "Регионално развитие", чийто последен вариант ведомството на министър Асен Гагаузов изпрати в началото на август, става ясно, че областите Плевен и Ловеч, които според сега действащия закон са в Северен централен регион за планиране, вече са в Северозападния с център Видин.
Стара Загора пък е преминала от Южния централен регион с център Пловдив в югоизточния, чийто център е Бургас.
Така се оказва, че границите на шестте региона за планиране са прекроени, преди още да е внесено официално предложение за промяна на Закона за регионалното развитие.
В същото време правителството разпространи съобщение, според което през този месец трябва да бъдат одобрени от кабинета промените в Закона за регионалното развитие, които вече са представени като свършен факт пред партньорите от Брюксел. От регионалното министерство неофициално прогнозираха, че поправките
няма да бъдат внесени преди местните избори през октомври.
Промените в оперативните програми и нацоналната рефрентна рамка са направени по насттяване от ЕС.
Миналата година Европейската статистическа служба ЕВРОСТАТ изпрати писмо, с което уведоми българските власти, че два от сегашните региона - Северозападният и Югоизточният, не отговарят на изискването да имат население от 800 хил. души.
Стандартът в Европа е в една подобна административна единица да живят минимум 800 хил. души и максимум 3 млн. Всеки регион има шифър и код и чрез тях Националният статистически институт подава информация до ЕВРОСТАТ за България.
С влизането на новия планов период на ЕС от 2007 г. до 2014 г. този регламент придобива силата на закон и се изисква да се спазва от всички страни, каза преди време зам.-министърът на регионалното развите Искра Михайлова, която е и председател на междуведомствената група, подготвяща промените в закона. В понеделеник тя не беше открита за коментар защо промените са изпреварили законодателната инициатива.
Отговорът на финансовото министерство на този въпрос е, че в официално писмо от ЕВРОСТАТ до Националния статистически институт България е била посъветвана да използва директно приложимия регламент на ЕС и в този смисъл не са необходими промени в националното законодателство.
На практика поправките в Закона за регионалното развитие трябваше да станат факт до края на миналата година, но БСП, НДСВ и ДПС не успяха да се разберат за броя и центровете на регионите.
До обсъждане стигнаха два варианта - нови четири региона (подкрепян от експертите) или прекрояване на съществуващите шест. От одобрените от Брюксел документи става ясно, че е надделял вариантът с прекрояването на гранците.
Коалиционните спорове са за центровете
По този начин са решени и споровете между БСП, НДСВ и ДПС за избора на центровете, коментираха експерти.
Несъгласията в коалицията досега бяха най-вече по линия на определянето кои области да получат такъв статут, тъй като в тях се съсредоточава административният капацитет за подпомагане и придвижване на проектите за финансиране от еврофондовете.
Преди три години спорът между НДСВ и ДПС кой да е центърът на Югозападния регион - София-област или София-град, дори стигна до съд. Тогава управител на Софийска област беше Олимпи Кътев от НДСВ, а на София-град - Росен Владимиров от ДПС.
В одобрената от Брюксел Национална стратегическа референтна рамка в Северозападния регион за планиране, чийто център сега е Видин, са включени областите Плевен и Ловеч, които според сега действащия закон са в Северния централен. Стара Загора пък е преминала от Южния централен регион в югоизоточния, чийто център е Бургас.
Съществува хипотетична опасност одобрените от Брюксел промени да не минат през парламента заради лобистки сблъсъци. Това обаче е малко вероятно да се случи, коментираха депутати. Те очакват по-скоро отново да се прояви напрежението при определянето на центровете.
Най-спорен бил въпросът със Северозападния регион, за чийто център имало натиск да се премести от Видин в Плевен. Ако регионите останат шест, не виждам никаква нужда от промяна на центровете, каза зам.-министър Михайлова миналата година.
Според действащия закон промяна може да стане само с решение на правителството. В момента към всеки от шестте района за планиране има изградени технически дирекции, които трябва да подпомагат усвояването на евросредствата.
Другата съществена промяна, декларирана в ЕС, е премахването на районите за целенасочено въздействие. В закона те са типологизирани като: икономически растеж, индустриален упадък, изостанал граничен район, изостанал селски район, изостанал планински район и Столична община.
Пред Брюксел обаче са посочени други три групи - градски агломерации, селски и гранични райони.
Районите за планиране сега
- Северозападен - областите Видин, Враца, Монтана, център Видин
- Северен централен - Русе, Велико Търново, Габрово, Плевен, Ловеч, център Русе
- Североизточен - Варна, Търговище, Шумен, Разград, Силистра, Добрич, център Варна
- Югоизточен - Бургас, Сливен, Ямбол, център Бургас
- Южен централен - Пловдив, Кърджали, Хасково, Пазарджик, Смолян, Стара Загора, център Пловдив
- Югозападен район - София, София-област, Кюстендил, Благоевград, Перник, център София
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!