Технически университет-Варна със своя проект ?Медицински софтуер за диагностика на кръвни проби? бе обявен за победител в петото издание на Научно-образователното ЕKСПО ?Българските университети и технологични инкубатори ?център на иновационни ИКТ разработки?. Конкурсът-изложба за разработки на български преподаватели и студенти в областта на информационните и комуникационни технологии, организиран от ICT Media, правоприемник на IDG България, UNDP и Държавната агенция за информационни технологии и съобщения, се проведе в рамките на Международния технически панаир ?Есен 2006?, Пловдив (25. 09. ? 30. 09. 2006 г., палата № 8).
Битката за първото място бе между 11 проекта от 10 български образователни и научноизследователски институции, които бяха избрани в първия кръг на конкурса измежду 40-те представени ИТ решения. Те бяха оценявани по критериите иновативност и приложимост от експертно жури, включващо представители на ДАИТС, МОН, UNDP, професионалните ИКТ организации от ранга на БАИТ и БАСКОМ и др. Г-н Пламен Вачков, председател на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения, г-жа Лене Йесперсен, заместник-постоянен представител на UNDP в България и г-жа Ваня Добрева, заместник-министър на образованието и науката връчиха почетните грамоти и наградите на победителите.
Проектът на техническия ВУЗ от морската столица, ръководен от инж. Димитър Казаков, бе удостоен с грамота за изключителни постижения и голямата награда ? мултифункционално устройство, предоставено от Brother България, на специална церемония в предпоследния ден на панаира. Университетът получи и специалната награда на Microsoft България за проект, разработен с технологиите на компанията.
Подгласници на ТУ-Варна в крайното класиране станаха Софийски университет ?Св. Климент Охридски? с проекта ?ЕЛИКА - обектно-ориентиран език за програмиране и среда за изграждане на образователен софтуер, тримерни модели и анимации? (ръководител - Павел Бойчев) и Технически университет-София с проекта ?Система за мониторинг на енергийната ефективност? (ръководител - доц. Никола Калоянов). Представителите на СУ, заели второ място, бяха наградени с комплект антивирусни програми Norton и пакета Adobe Acrobat 7.0 Professional, предоставени от BMG, а екипът на ТУ-София, застанал на третата позиция, получи iPod Nano, предоставен от Български Бизнес Системи.
Поощрителни награди получиха екипите на Пловдивски университет ?Паисий Хилендарски? и на Националната художествена академия. НХА си тръгна с два поощрителни приза ? първи и трети ? Курс по бизнес английски, предоставен от фирма Едимит и е-изданията на ?Българска енциклопедия от А до Я?&?Словник Експерт? от Сирма Груп - за двата си проекта ?Приложение на дигитални технологии при трансферирани в миналото стенописи? (ръководител: Иван Ванев) и ?Цифрова документация на реставрацията на храм "Св. Георги" в с. Долни Лозен? (ръководител: Стефан Тъпанов). Пловдивското висше училище взе втората поощрителна награда ? принтер HP DeskJet, предоставен от Hewlett-Packard България, за разработката си ?BEST: Софтуерна система за проектиране, създаване, споделяне и управление на проекти за е-обучение? (ръководител: доц.д.м.н. Георги Тотков).
Специална поощрителна награда от Microsoft България получи Великотърновски Университет ?Св. Св. Кирил и Методий? за проекта ?Електронна борса за предлагане и търсене на технологии? (ръководител: доц. д-р Маргарита Тодорова). Останалите участници в конкурса-изложба получиха символични призове от Министерството на образованието и науката.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!