Б ългарската свободна енциклопедия Уикипедия празнува втория си рожден ден на 6 декември (BG.Wikipedia.org).
На 24 ноември проектът прибави и 20 000-ната си статия на български език, което поставя родната ни версия на завидното 21-во място по обем на съдържанието в света на Уикипедия.
Уикипедия е свободна и безплатна енциклопедия, която се пише от доброволци по целия свят.
Тя е едновременно най-голямата съвременна многоезична енциклопедия като обхват и един от най-посещаваните сайтове в интернет, и постепенно се превръща в основен ресурс за информация за милиони хора.
Уикипедия е световен феномен, породен от идеята за свободно разпространение на човешкото знание.
Би Би Си определя енциклопедията като източник на "важно и ценно знание за развиващите се нации" и един от инструментите, които могат да решават на практика предизвикателствата, определени на Световната среща на ООН в Тунис по проблемите на Информационното общество.
Други определят Уикипедията като "мостът", който запълва т.нар. цифрова пропаст.
Информацията се рапространява напълно свободно, като това се гарантира от своеобразен обществен договор на име GFDL.
Тази мечта е била изразявана от множество философи и учени през годините, но се осъществява, вдъхновена от движението за свободен софтуер, едва в началото на този век от Джимбо Уейлс, създателя на Уикипедия.
Същността на проекта е, че
читателят може да помогне за подобряването му като редактира дадена статия по всяко време.
Едно натискане на мишката на домашния компютър е достатъчно, за да се добавят любопитни факти за родния град или любимата музикална група на всеки.
Това е в същото време и най-често изтъкваната причина за критика към достоверността на информацията в Уикипедия, но някои общоприети правила, като неутралната гледна точка, запазват високия стандарт.
Друга характерна черта на Уикипедия е, че в нея се пише на много различни езици.
Досега измежду 215-те езика, над 80 съдържат повече от 1000 статии,
като сред тях радват окото екзотичните еспeранто, тагалог и неаполитански. Тези факти, както и огромната популярност на енциклопедията по света, позволяват да се конкурира с широко известни издания, каквато примерно е "Енциклопедия Британика".
Статиите на родния език предлагат интересни факти от най-различни области на човешкото знание: от математиката до митологията и от танковете до любимия на много нашенци таратор.
В добавка към Уикипедия, фондацията с идеална цел Уикимедия поддържа и няколко сродни проекта на български език, между които:
- Уикиречник - тълковен, синонимен и многоезичен;
- Уикицитат - сборник от известни цитати, мисли, афоризми и народни пословици и поговорки;
- Уикикниги - електронни книги и учебници за училища, техникуми и университети;
- Уикиизточник - хранилище на исторически документи и книги, които са обществено достояние.
Съдържанието на всички тези проекти се публикува със свободен лиценз, който позволява сътрудниците да подобряват и променят взаимно своите работи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!