Р азчистена е най-голямата древна цистерна с вода на Балканския полуостров, която е изсечена изцяло в скалите на върха на Перперикон, съобщи археологът проф. Николай Овчаров.
Тя е с дължина 12 м, ширина - 6 м, и 6 м дълбочина. Събира около 270 хил. л вода, т.е. повече от четвърт милион литра, което е около 250 куб.м.
Заедно с другите две цистерни на Перперикон, се оказва, че жителите на града са били снабдени с огромно количество вода, което дава основания да се предполага, че градът е бил обитаван от десетки хиляди хора в пиковите моменти на живота там, коментира Овчаров.
Археолозите са работили два месеца при много тежки условия имали са премеждия със змии и пиавици. От цистерната са изхвърлени огромно количество камъни и пръст.
Другата голяма находка от последните дни е свързана с живота на града през 3-4 в. сл. Хр., края на езичеството и началото на християнството.
Става дума за четири огромни питоса - делви, дълбоки по 1,20 м, които са закопани в земята край една от сградите. Те били покрити с каменни похлупаци.
Делвите били празни. По стените им от вътрешната страна имало отложени следи, които се предполага, че са от вино.
Делвите са с вместимост около 200 л, което ни показва и големите запаси от вино, които са имали в Перперикон.
Делвите са много ефектни, смятам тези питоси да си останат на същото място. Върху тях ще бъде построен навес и те ще бъдат една от атракциите за посетителите на Перперикон, каза Овчаров.
Според разказа му градът в това време има едно великолепно благоустройство, мощни крепостни стени с дебелина от 2,50 - 2,80 м, десетки каменни, двуетажни сгради, които са добре запазени.
През юли проф. Овчаров съобщи за друго откритие - две керамични животински глави, едната от които е уникална.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!