Учебните дни на американските ученици ще бъдат по-дълги, а системата за заплащане на преподавателите според заслугите им ще бъде разширена. Това е заложено в плана на американския президент Барак Обама за реформа на образователната система в САЩ, която според него е в упадък.
Обама представи идеите си в реч пред Латиноамериканската търговска камара във Вашингтон по повод 50-я ден от встъпването си в длъжност.
Президентът подчерта, че подобна реформа е от огромно значение и за оздравяването на американската икономика в дългосрочен план.
"Нека никой не се съмнява в това: бъдещето принадлежи на страни, които дават по-добро образование на своите граждани и ние притежаваме всичко необходимо, за да бъдем сред тях", подчерта държавният глава.
Според плана на Обама реформата ще засегне сферата на образованието от детските градини до началото на професионалната кариера.
Президентът призова американците да следват поне година във висше учебно заведение или да посещават курсове за професионална квалификация. Според него така ще бъде спряна тенденцията за все по-ниска посещаемост на училищата, която се наблюдава в момента в САЩ.
По този показател страната е на челна позиция сред развитите икономики. Американските ученици показват също най-лоши резултати по литература, математика и точните науки в сравнение с учениците от останалите развити държави, припомня Франс прес.
Планът на президента Обама предвижда до 2020 г. в САЩ да бъдат издавани най-много дипломи за завършено висше образование в целия свят, да се подобри системата за оценяване на учениците и за възнаграждение на преподавателите. Затова президентът отправи и призив все повече американци да започнат кариера в сферата на образованието.
Предвижда се още да се развият методите на обучение в детските градини, а университетите да станат по-достъпни, като бъдат подобрени условията за отпускане на стипендии за студентите.
Реформата, замислена от Барак Обама, не променя драстично образователната система, въведена от предшественика му Джордж Буш. Въпреки това се очаква Обама да си навлечен доста критики от онези в САЩ, които смятат, че неговата администрация се е захванала с прекалено много неща наведнъж.
Президентът вече се зае с реформа на банковата система, с подпомагане на милиони собственици на недвижими имоти, застрашени от изземване, както и с войните в Афганистан и Ирак, отбелязва Франс прес.
В речта си Обама не спомена за нови разходи. Неговият план за стимулиране на американската икономика на стойност 787 млрд. долара предвижда 41 млрд. за окръжните бюджети в областта на образованието и 21 млрд. за модернизиране на училищата.
По повод реформата в образованието говорителят на Белия дом Робърт Гибс също подчерта, че работната ръка, достатъчно добре обучена, за да упражнява професиите на бъдещето, е от огромно значение за възстановяването на американската икономика.
"Коя фирма ще вземе заем, за да се развива, да създава работни места, да прави изследвания със стволови клетки, ако не може да намери хора, излизащи от университетите и училищата днес, които да се захванат с тази работа", попита реторично той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!