Новоизбраният президент на САЩ Барак Обама номинира Тимъти Гайтнър за министър на финансите и Лорънс Самърс за председател на Националния икономически съвет при Белия дом, предадоха световните агенции.
47-годишният Гайтнър в момента е директор на Федералния резерв на Ню Йорк и е работил с правителството на Джордж Буш по начините за решаване на кредитната криза.
Той ще трябва да управлява и плана за спасяване на банковия сектор на стойност 700 млрд. долара, гласуван от Конгреса през октомври.
53-годишният Самърс е бивш министър на финансите на Бил Клинтън. Като председател на Националния икономически съвет при Белия дом той ще бъде основният икономически съветник на Обама и ще координира политиката му в тази сфера.
За ръководител на Съвета на икономическите консултанти към Белия дом Обама избра Кристина Роумър, преподавател по икономика от Калифорнийския университет в Бъркли.
Роумър е завършила Масачузетския технологичен университет и е специализирала по въпросите на данъчната политика на САЩ след Втората световна война, валутната политика и макроикономиката на 60-те години.
Обама посочи, че първата задача на неговия екип ще бъде да очертае нов пакет за стимулиране на икономиката. Той увери, че "ще протегне ръка" на другите големи икономики в света за разрешаване на световната финансова криза.
Пред журналисти в Чикаго новоизбраният президент изтъкна, че иска да действа бързо по нов план за икономическо стимулиране с цел създаване на 2,5 милиона работни места и най-накрая да сложи край на "порочния кръг" в сегашната криза.
"Барак Обама встъпи във вакуума на властта"
е заглавието по повод тези новини в лондонския вестник "Таймс". Барак Обама ефективно пое контрол върху американската икономика два месеца преди да встъпи в длъжност, като обяви, че планът му за борба с финансовата криза "започва от днес", пише изданието.
Като разкри и новия си икономически екип Обама, направи съвсем различно впечатление от неуверения победител на изборите преди три седмици, който отбеляза, че Америка е водена "в момента от само един президент".
Днес той изглеждаше напълно наясно, че американските и световните пазари очакват от него, а не от президента Буш, решения за задълбочаващата се криза, коментира "Таймс".
Според вестника това е най-бързият преход в Белия дом в съвременната история и причина за това е скоростта, с която САЩ затъват в рецесия. Обама стъпи смело в нарастващ вакуум на властта във Вашингтон по отношение на икономиката, пише "Таймс".
Вестникът прави сравнение с бившия президент Бил Клинтън, който преди встъпването си в длъжност обяви първата си номинация за правителствен пост в средата на декември.
"Екипът на Обама обещава да разтърси икономиката",
пише в заглавие "Гардиън". Новоизбраният президент обеща вчера изключителен икономически план на стойност милиарди долари, който да разтърси САЩ и предотврати, по думите му, криза с исторически измерения, пише "Гардиън".
Обама отбеляза, че мащабът на рецесията изисква съвместни действия на САЩ и с други правителства и допълни, че екипът му ще протегне ръка на други страни за координиране на усилията, пише изданието.
Според "Гардиън" Обама се е представил уверено за разлика с кратката, колеблива поява на президента Джордж Буш няколко часа по-рано, когато той потвърди, че банката "Ситигруп" ще получи федерална помощ.
"Обама избра най-големите умове в САЩ, за да спаси икономиката",
коментира "Индипендънт". Вестникът цитира един от най-близките икономически съветници на Обама - Остън Гулсби, според когото в деня на встъпването на новоизбрания президент в длъжност ще бъде обявен пакет за възстановяване на икономиката, включващ големи данъчни намаления, големи разходи за инфраструктура и екологично чиста енергия. "Това ще са първите сфери, в които ще се съсредоточи", каза Гулсби.
Очаква се също Обама да внесе в икономическия си екип и политическа тежест, като номинира губернатора на Ню Мексико Бил Ричардсън за министър на търговията.
Подобно на Хилари Клинтън, която се очаква да поеме поста държавен секретар, Ричардсън също е бивш претендент на демократите за президент, отбелязва "Индипендънт".
Според изданието Обама гради екип от съперници, тъй като Ричардсън не се разбира особено с Клинтън, която го смята за ренегат. По мащаби и амбиция икономическите планове на Обама се очаква да бъдат смайващи, а Ричардсън - в позиция да ги накара да проработят.
Обама вече сигнализира, че възнамерява да похарчи милиарди долари за най-амбициозната програма за създаване на работни места в историята, припомня "Индипендънт".
"Интернешънъл хералд трибюн" пише, че новоизбраният президент се опитал да овладее икономическата криза вчера, като заедно с новия си икономически екип започнал да работи в тясно сътрудничество с президента Джордж Буш, за да внесе доверие в нестабилните финансови пазари, които възстановили повечето от загубите си от миналата седмица.
Координацията между Обама и Буш ставала на ниво съветници, но също и в преки разговори за спасителния план за банката Ситигруп и нерешени подробности за цялостния спасителен план на министерството на финансите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!