С анитарните власти не са задължени да проверяват пратките с храни. Това било съгласно българското законодателство, обясни на днешния парламентарен контрол министърът на здравеопазването Радослав Гайдарски.
По закона за внос на неживотински продукти проверка се прави само по инициатива на митниците или на самите търговци, които внасят тези продукти, уточни той.
Издадена е заповед за унищожаване на цялата пратка фъстъци от Гамбия, за които бе установено, че са със силно токсично съдържание, каза още Гайдарски, цитиран от БНР.
Министърът уточни също, че от РИОКОЗ Варна е издадено предписание за поставянето им под забрана продажба и е съставен акт за допуснати административни нарушения.
В столичната РИОКОЗ са представени документи за износ на цялата пратка в Холандия. Всички документи, свързани с проверката, са представени на органи на полицията и прокуратурата, допълни министърът.
Установените случаи на внос на храни, несъответстващи на изискванията за безопасност на храните, са идентифицирани и за тях са уведомени съответните институции в ЕС.
НЗОК осигурява максимално възможното
за комплексното лечение на пациентите с инсулинозависима захарна болест в рамките на одобрението със Закона за бюджета на касата финансови средства, заяви министър Гайдарски в отговор на въпрос, зададен от депутата Йордан Бакалов.
Бакалов постави въпроса за проблем, свързан с условията и реда за отпускане на тест-ленти за самотестване на захар в кръвта.
НЗОК осигурява най-съвременното и пълно лечение на пациентите с диабет. В лекарствения списък на касата винаги са били включвани и заплащани напълно (100%) всички разрешени за употреба в България инсулинови форми - конвенционални и аналогови, подчерта министър Гайдарски.
Здравната каса заплаща и контролните прегледи при ендокринолог, както и не малък брой лекарства за други заболявания на същите пациенти.
От 1 юли 2002 г. по силата на постановление на Министерски съвет НЗОК започна да заплаща медицинските изделия за самоконтрол на кръвна захар - глюкомери и тест-ленти.
И към момента си заплащат същите количества от Министерство на труда и социалните грижи: напълно безплатно по 150 броя при възрастните пациенти и 1100 броя за децата до 18 години и бременните.
През 2006 г. НЗОК е заплатила 58 млн. лв. за инсулин, глюкомери, тест-ленти, което представлява над 21% от всички разходи за лекарства.
По отношение равнопоставеността на пациентите министър Гайдарски заяви, че са спазени изискванията на Закона за здравното осигуряване. Неговите разпоредби не вменяват задължителност по отношение на пълното заплащане на продуктите, а гласят, че "НЗОК заплаща напълно или частично", обясни той.
Единственото доплащане от пациентите с диабет
е при необходимост да закупят допълнително нужния им брой тест-ленти за самоконтрол. Затова не може да се приеме, че тази група са неравнопоставени спрямо които и да са други пациенти, изтъкна министърът.
Исканото от гражданските сдружения на диабетно болните увеличение на броя тест-ленти за по-широк кръг пациенти - над 18-годишна възраст, които провеждат интензифицирано инсулиново лечение, от 150 на 800 броя годишно, ще доведе до увеличение на разходите за консумативи с 27%, без да се отчита промяната в Закона за добавена стойност, а именно увеличаване с още 20% ДДС от 1 януари 2007 г.
В бюджета на НЗОК в момента няма възможност да бъдат включени финансови средства за пълно заплащане на тези консумативи за нови групи пациенти.
Възможност за допълнително осигуряване на тест-ленти може да се търси през втората половина на годината. Цялостното решение на проблема може да стане с промяна в закона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!