С лед атентатите в Лондон.
"Файненшъл таймс" твърди, че нишката започва да се разплита, вече се очертават хората, замислили атентатите.
"Дейли Мейл" говори за "мароканска връзка" и съобщава, че испанската полиция активно сътрудничи на Скотланд Ярд.
"Индипендънт" разкрива, че вероятно в основата на атентатите е мароканецът Джамал Зугам, смятан и за един от основните извършители на атентатите в Мадрид на 11 март 2004 г.
Според изданието той е свързан с палестинеца Абу Катада, духовният водач на "Ал Кайда" в Европа, който от две години е под домашен арест.
Всички нишки обаче водели към по-голям организатор - Мохамед Ал Гарбузи, извършител на атентати в Казабланка, Италия, Белгия.
Освен това преди година сириецът Омар Бакри заяви пред португалския "Периодико", че ислямистка група се готви да удари Лондон, пише "Либерасион".
През януари "Тайм", позовавайки се на същия Бакри, е писал за заплахата от атентати в Лондон. В основата им е било участието на Великобритания във войната в Ирак и нежеланието на Лондон да изтегли своите войски.
Бакри твърди, че с това Лондон е нарушил пакта между мюсюлманите и Великобритания и земята на Острова престава да бъде свещена, като "няма да бъде пощадено нищо, никакво светилище".
Освен на Заркауи, "Франс соар" прави портрет на други важни лица в Ал Кайда - на сириецът Ал Сури (испанците го подозират за атентатите в Мадрид).
Що се отнася до палестинеца Абу Катада, той бил нещо като европейски посланик на организацията. Катада е задържан от британските власти преди година и оттогава е под нещо като домашен арест.
Според "Юманите" от място на мюсюлмански светилища, Лондон се е превърнал в мишена. Ислямист разказва пред изданието, че през 70-те и 80-те години Лондон е бил обетована земя за мюсюлманите - от най-умерените до най-радикалните. Никой не им е пречил, дори са били подпомагани.
Френска изследователка на тероризма заявява пред "Монд": "Демонтирането на Лондонистан разкри ядрото на фундаментализма".
"Журнал дьо ла От Марн" пише, че отровата на фундаментализма е проникнала в такива течения на исляма като салафизма. Слабостта на британците идва оттам, че те са смятали споразумението с тези хора за нещо сигурно, което се е оказало фатална грешка.
"Фигаро" смята, че Ирак е в основата на всичко това. Без перспектива за изтеглянето на чуждия контингент, терористите по света винаги ще имат своите аргументи.
Изданието говори за "световна битка срещу терора" и очертава нейния планетарен модел - 20 много сериозни атентата за последните 4 години.
"Уест Франс" намира причините на всичко това малко по-далеч - в бедността. И цитирайки писателя Бернанос, пише следното: Стъпката на просяка кара земята да потрепери".
Някои, пише изданието, смятат, че имат правото да ударят богатите народи от името на бедните на планетата. А истината е, че стотици милиони човешки същества водят плачевно съществуване в пустините, край опустошените си земи или в бидонвили. Атентатите, вършени в тяхно име, с нищо не променят нещата, подчертава "Уест Франс".
"Нис матен" изказва съжалението си, че на поредната среща на Г-8 не можаха да се вземат най-важните решения, защото англо-саксонският либерализъм е спирачка пред социалните реформи.
"Предложенията на Г-8 разочароваха Африка", подчертава "Фигаро". Според "Либерасион" равносметката е средно разочароваща. Но на всеки е ясно, че бедността на палестинците дава допълнителни аргументи на терористите по света.
"Нувел репюблик" обаче настоява, че демокрацията не може да приема диктата на терора, нито пък той да определя нейния дневен ред. Срещата на Г-8 може и да не е променила света, но и терористите няма да го направят.
В тези обстоятелства "Ест репюбликен" е принуден да констатира - на срещата не бяха взети глобални решения за бедността и климата, но пред лицето на един враг, който може да удари навсякъде, световните ръководители сформираха нов "Свещен съюз".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!