"Съкровищата на Египет" е ново специално издание на "Нешънъл джиографик България" (National Geographic България).
Изданието има седем части: Нил - Реката на живота, Пирамидите, Царски легенди, Богатствата на Тутанкамон, Боговете сред нас, Мумии и Вечен покой.
След кратък въвеждащ текст всеки раздел съдържа смайващи фотографии, илюстриращи блясъка и богатството на множеството символи, въплъщаващи мистерията и величието на културното наследство на Египет.
Сред тях са уникални кадри на Кенет Гарет, сред които варовиков бюст на велможа от гробница край пирамидите в Гиза, канопи на 2600 години, съдържали някога вътрешните органи на благородна дама, бронзова статуетка на богинята котка Баст и позлатена женска маска от Тел ел Сауах, древен обект в делтата на Нил.
"Нешънъл джиографик" започва да публикува материали на културата и историята на Древен Египет още по времето, когато археолозите за първи път изследват с методите на науката необикновеното наследство на тази страна.
През годините списанието е отразило всички важни открития - разкопките на У. М. Флиндърс Питри в Абидос през 1901 г., отварянето на преливащата от злато гробница на Тутанкамон през 1922 г., последните открития в Гиза и Сакара.
Изследователските стипендии на Националното географско дружество на САЩ са подпомогнали десетки проекти.
"Древните египтяни са били забележителен народ. Знаем за тях повече, отколкото за която и да било култура от онази епоха. Познаваме имената им, семейните им връзки, битките и победите им. Знаем как са живели и как са се надявали да бъдат помнени вовеки веков.
Това специално издание ще ви преведе през всичко това и ще ви покаже най-доброто от една от най-великите цивилизации на света," пише в увода Крис Джонс, главен редактор на списанието.
Българските читатели вече имаха възможност да се снабдят с колекционерските издания "100 най-добри снимки", "100 най-добри снимки на животни" и "100 най-добри непубликувани снимки", на наръчника "Как да правим страхотни цифрови снимки", както и на специалното издание, посветено на Трети март - "България в архивите на NGM".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!