Сред тях са "Ел Би булгарикум", която съхранява българската бактерия и изнася закваска за кисело мляко в цял свят, производителят на спортни стоки DIEL, "Българска роза"-Карлово, "Винпром"-Асеновград.
Освен тях на продукцията си за износ запазения знак ще поставят 19 фирми от Асоциацията на износителите на облекло и текстил и девет от Камарата на електротехниката.
Към тях се присъедини и Висшият държавен институт по библиотекознание и информационни технологии с ректор Стоян Денчев.
Всички те са получили новоизлезлия наръчник за използване на националното лого, създаден от "Дизайн.БГ", който указва точните цветове, черно-белите варианти, шрифтовете и подходящите фонове и размери.
В рамките на проекта "Промоция България" наръчникът е издаден на хартиен и магнитен носител, а онлайн може да се намери в сайта на Министерството на икономиката (MI.government.bg), както и на Design.bg/BGLogo, достъпът до които е свободен.
Логото според зададените указания нарисува художникът Емил Вълев, познат в началото на 90-те и като основател на уейв групата "Виолетов генерал".
Резултатът предизвика бурни реакции в интелектуалните среди и беше сравняван дори с топка екскременти, но неотдавна един писател сполучливо го оприличи на типичната българска вита баница, която е много популярна сред чужденците.
Символиката на знака и цветовете според наръчника
Логото представлява роза в жълто, оранжево и червено, поникнала от земята, и надпис "България" на латиница и кирилица, с редуващи се светлозелени и тъмнозелени букви.
Цветът е нарисувано с едно движение на ръката като спирала, а местоположението и окраските са такива, че символизира и слънце, изгряло над земята.
Дясното рамо на буквата R (в текста на кирилица - на А) е част от дръжката на цветето, а хоризонталният щрих под надписа "България" изобразява земята.
Розата
Като древен символ тя означава съвършенство и символизира купата на живота, душата, сърцето, любовта, като в този смисъл носи в себе си емоция, артистичност, чувствителност, духовна и физическа красота.
В християнската иконография розата е символ на Христовите рани, а поради връзката си с пролятата кръв често символизира и възкресение, възраждане.
В местен смисъл розата за България е олицетворение на стара културна технология, която е типична за страната, а именно - производството на розово масло от характерната маслодайна роза, която вирее у нас, т.е. знакът носи в себе си типично българска традиция.
В логото розата е нарисувана с едно движение на ръката като
спирала -
изключително стар символ, използван още в старокаменната епоха. Най-общо изобразява силата на природата.
Олицетворява растежа и развитието, по аналогия с изтъняването и изпълването на луната, както и намаляването и увеличаването на
Слънцето -
върховната космическа сила, сърцето на Космоса, центърът на съществуването, "интелектът на света".
В християнството е символ на Благовещение (25 март - денят, когато Дева Мария научава, че ще роди Син Божи; в народното светоусещане бележи началото на пролетта и лятото).
Жълтото
е цветът на вечността, както златото е металът на вечността. И едното, и другото са в основата на християнския ритуал.
В символа злато на този цвят се олицетворява и богатството от древни културно-исторически находки и съкровища, открити и откривани и до днес по българските земи.
Жълтото е и цветът на плодородната земя.
Оранжевото
е комбинация между жълтото и червеното - основен символ на жизненото начало.
Зеленото
е цветът на растителния свят и водата. В зелено са изобразявали нимфите, както и всичко, което се отнасяло до морските богове.
В християнската символика зелена е Надеждата, а в орфическата традиция - светлината на духа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!