Акнето не е нещо, което някой би пожелал при нормални обстоятелства, но международно изследване, посветено на лечението на рака, показва, че пациентите с акне са по-податливи на излекуване от останалите хора.
Белгийско-американското изследване демонстрира, че по-тежките форми на акне имат благоприятен ефект върху пациентите с тумори, които реагират по-добре на лечението и живеят по-дълго, обяснява проф. Ерик ван Кутсем.
В рамките на изследването в Белгия и САЩ са били лекувани общо 346 пациенти с тумор в напреднала фаза, оповести Ван Кутсем, който е ръководител на онкологичния отдел и професор по медицина към университетската болница в Лювен.
При всички провежданата по-рано химиотерапия вече не давала резултат, макар че повечето от тях все още се чувствали добре и дори били напълно активни или поне можели да вършат лека работа.
Един от новите методи на лечение се нарича "Cetuximab", известен също и като "Erbitux". Той се гради върху създаване на антитела, предназначени да бъдат разпознати избирателно от т.нар. "епидермален фактор на растежа" (EGFR).
EGFR се среща по повърхността на някои клетки и играе роля при регулирането на растежа им.
"Cetuximab" блокира растежа на раковите клетки с помощта на EGFR.
Проф. Ван Кутсем твърди, че акнето има сходен ефект по отношение на други EGFR-инхибитори, въпреки че все още не се знае какво предизвиква свързания с него обрив.
"12% от пациентите, болни само от рак, преживяха средно 6,6 месеца - разкрива професорът. - Общо 87% от пациентите развиха обриви, подобни на акнето.
В 46 случая, когато пациентите не развиха тези симптоми, лечението не даде резултат и те преживяха само 2,1 месеца.
В 8% от 142 случая в начален стадий на акне имаше резултат и тези пациенти живяха средно 4,9 месеца.
Сред 141 пациенти с втора фаза на акне лечението даде резултат в 18% от случаите и те преживяха средно 8,9 месеца, а цели 24% от 17 пациентt в трета фаза на акне се оказаха податливи на лечението и преживяха средно 13 месеца."
При пациентите с втора и трета фаза на акне подобрението било статистически значимо и те преживели повече, отколкото пациентите без акне или в начална фаза на заболяването, допълва проф. Ван Кутсем.
Независимо от благоприятния му ефект върху болните от рак, акнето само удължава живота им, при това с не повече от няколко месеца, но не лекува болестта.
Възможно е определен вид микроорганизми да се окажат много по-ефективно средство за лечение.
Ваксина може би лекува метастазите на рака
Ваксина, извлечена от патогенната Listeria bacteria, може би лекува метастазите на рака, информира междувременно "Сайънс дейли" (ScienceDaily.com).
Експериментална ваксина срещу рак, в която се използват защитните свойства на патогенната Listeria bacteria, дава многообещаващи резултати при опитите с мишки, като лекува метастазите на тумора в тялото на животното.
Изследването върху мишки, намерило място в изданието на сп. "Proceedings of the National Academy of Sciences" от 21 септември, е базирано върху Listeria Bacteria. Бактерията е създадена по генетичен път от микробиолога от Калифорнийския университет Даниъл Портной.
Обнадеждени от успешния експеримент с новата ваксина срещу рак, сега учените от компанията "Cerus" възнамеряват да я изпробват и върху хора.
От фирмата силно се надяват, че ще могат да използват генетично създадената Listeria-ваксина, за да лекуват рака на панкреаса и яйчниците, а може би дори левкемията и още много видове тумори.
"Listeria bacteria е изключително ефикасно средство за създаване на ваксина срещу рак - твърди Портной, - тъй като укрепва имунната система и същевременно "претърсва" клетките за антитела на рака.
Взети заедно, тези две независими оръжия на човешката имунна система са в състояние да разпознават и унищожават раковите клетки."
Антителата са като червена кърпа за бика - те са "сигнал" за действие на клетките на имунната система, но силата на имунната реакция зависи от това как се развява кърпата, обяснява образно ученият.
Портной уточнява, че тази имунна терапия използва бактерия, която има двойно действие - активира имунната система и стимулира "произвеждането" на антитела срещу рака, които с общи усилия нанасят съкрушителен удар на тумора с помощта на антитуморни химикали.
Друго многообещаващо средство за борба с рака са антиоксидантите
Химикал, извлечен от витамин E, обещава да се превърне в лекарство срещу рак, обявява отново "Сайънс дейли".
Използвайки опитни мишки, учени от Тексаския университет в Остин са получили предварителни доказателства, че нова химическа съставка, съдържаща витамин E, намалява наполовина размера на тумора и способността на раковите клетки да се разпространяват в други части на тялото.
"Имаме убедителни доказателства, че този химикал направо умъртвява раковите клетки", твърди Кимбърли Клайн, професор по екология, провел изследването заедно с Боб Г. Сандърс, професор в колежа по биологични науки.
Базирайки се върху предходни подобни изследвания, проведени от Клайн и колегите му, Националният институт по раковите заболявания е подкрепил усилията им да синтезират новата химична съставка, наречена RRR-alpha-tocopherol, или alpha-TEA, предназначена за предпазване от рак на млечната жлеза и гръбначния стълб, и да я изпробват върху клинични животни.
Лечението на мишките с alpha-TEA започнало 21 дни след инжектирането им с мишия вариант на рак на гърдата, който в обичайния случай трябвало да образува тумор и да се разпространи из тялото на мишката.
Независимо дали alpha-TEA се поема от мишката чрез впръскване в устата или чрез вдишване, съставката е успяла да редуцира първоначалния тумор повече от наполовина.
Освен това тя е ограничила и нанесените от тумора увреждания в другите части на тялото, които преди това са били достатъчно големи, за да се видят с просто око.
Като пример може да се посочи, че само една от 10-те лекувани мишки е развила видими увреждания, причинени от тумора, в сравнение с пет от контролната група от 10 нелекувани мишки.
Нито едно от подложените на лечение животни не развило токсични симптоми към alpha-TEA, което Клайн избрал за по-нататъшно изследване през 1997 г. сред 50-те предложения за лекарства.
Въпреки тези обнадеждаващи резултати, сред учените съществуват разногласия относно оздравителния ефект на антиоксидантите върху болните от рак.
Витамините не лекуват рака
В същото време бе попарена поредната надежда, че антиоксидантите могат да се окажат полезни за здравето, след като авторитетен анализ посочи липсата на доказателства, че витамините имат лечебен ефект върху рака на храносмилателната система.
Според някои експерти обаче откритието не означава, че идеята за създаване на антиоксидантни таблетки за борба с рака трябва да бъде изоставена незабавно.
В доклад, публикуван миналата седмица в медицинското списание "Lancet", учените отхвърлиха резултатите от 20-годишни изследвания, включващи повече от 170 000 души с висок риск да се разболеят от рак на стомаха.
Антиоксидантните лекарства включват витамини A, C и E, както и селен.
"Антиоксидантните таблетки, с изключение на съдържащите селен, са безполезни за предпазване от рак на стомаха", категоричен е ръководителят на изследването д-р Горан Бджелаковик.
Може би всички тези изследвания ни приближават към деня, когато ракът ще бъде лекуван като обикновена настинка?
А може би, както често се случва, решението на този проблем ще се окаже съвсем неочаквано и изненадващо просто?
За съжаление засега отговорът е някъде в бъдещето, което се надяваме да настъпи по-скоро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!