З адълженията на "Пирогов" в края на годината ще са около 15 млн. лв., което означава, че е в необявен фалит. Това съобщи във вторник директорът на лечебното заведение доц. Димитър Раденовски, който пое поста в края на август. Той представи пред персонала доклад на съвета на директорите за състоянието на болницата.
От документа се разбира, че финансовата криза се дължи на лошото управление през последните няколко години. Засечени са дори факти, които пораждат съмнения за корупция, признават от ръководството на "Пирогов".
Освен това Раденовски обяви, че полицията е задържала двама от уволнените преди седмица икономически директори при опит да изнесат с камионетка документи. Той заяви, че ще продължи с уволненията, ако продължават опитите да се дестабилизира "Пирогов".
В момента дълговете на болницата са около 11 млн. лв., като по-голямата част от тях са към доставчиците на лекарства, но в същото време запасите от медикаменти и консумативи са под критичния минимум, подчерта Раденовски.
Затова от ръководството на "Пирогов" настояват Министерството на здравеопазването да отпусне спешна еднократна субсидия от 12.5 млн. лв., за да може да продължи дейността на болницата.
В доклада на директорите се подчертава още, че лечебното заведение през периода 2003 - 2007 г. перманентно е било в състояние на финансова несъстоятелност и е с устойчива тенденция за декапитализиране.
Записано е също, че финансовите отчети за предходните две години представят невярна информация. Според тях загубите през 2005 г. са намалели с 5 млн. лв., а за 2006 г. дори има печалба от 6 млн. лв., но това не отговаря на истината.
Според новите шефове задлъжнялостта идва освен от лошия мениджмънт и от разликата между приходите по клинични пътеки и действителните разходи за извършената лечебна дейност.
На практика "Пирогов" е бил без финансово-икономическо и организационно управление, ръководство има само лечебната дейност, констатира отчетът.
Раденовски обяви във вторник, че заплатите на персонала са значително под критичното ниво, което води до силно негативни тенденции. Една от тях е, че лекарите заработват допълнително в конкурентни на "Пирогов" структури.
По този начин потокът от пациенти се пренасочва към други болници. Освен това на част от хората се налага да не отказват допълнителна работа, която е много под квалификационното им ниво.
Лошите показатели в болницата и ниските възнаграждения са причина под една или друга форма да се искат и да се взимат пари от пациентите, което уронва личния и болничния авторитет, признава Раденовски. По думите му това ще бъде прекратено, а виновните ще бъдат наказвани.
Болницата е във финансов колапс, каза пред присъстващите на срещата д-р Кръстьо Пенчев, председател на стачния комитет на "Пирогов". Той обаче увери хората, че ще получат увеличение на заплатите си, като парите на санитарите ще нараснат с 27%, а на медицинските сестри - с 25%.
Зам.-министърът на здравеопазването Матей Матеев, който е и председател на борда на директорите на "Пирогов", съобщи, че министерството ще изпълни всички поети ангажименти.
Вече са определени 42 млн. лв. за плащане за лечението на тежките случаи, като те ще бъдат дадени на "Пирогов" и на реанимациите на останалите големи болници, обясни Матеев.
Той допълни, че ще бъде подновена и материално-техническата база на болницата. В същото време министър Радослав Гайдарски заяви в Пловдив, че проблемът с просрочените задължения на "Пирогов" трябва да бъде решен.
Според него обаче те са само 6 млн. лв. Въпреки това министърът подчерта, че изчистването на дълговете на болниците ще им позволи да повишат заплатите на персонала.
До три години средната лекарска заплата в България може да стане 1500 евро, ако се запази сегашната политика в здравната система за подобряване на нейното финансово състояние, прогнозира Гайдарски.
Лекарите и сестрите в "Пирогов" протестираха цяло лято с искане за увеличение на заплатите, промяна в статута на болницата и по-добро оборудване. Впоследствие те започнаха да настояват и за смяна на тогавашния директор доц. Спас Спасков заради лошите резултати от управлението му.
В края на август под натиск и заплаха от стачка министър Гайдарски смени борда на директорите и обяви конкурс за нов шеф на лечебното заведение, който беше спечелен от Димитър Раденовски.
Въпреки това до края министърът твърдеше, че протестите на лекарите са политически. Премиерът Сергей Станишев от своя страна обвини медиците, че вече не знаят какво искат. Докладът на новия борд на директорите обаче показва, че протестът на медиците е бил напълно основателен и че болницата умишлено е водена към фалит.