В сички чужденци от страни извън ЕС ще трябва да имат британска карта за самоличност, за да получат работа или социални помощи във Великобритания съгласно новата схема, която влиза в сила от 2008 г., обяви премиерът Тони Блеър, цитиран от Ройтерс.
В интервю в днешния брой на в. "Дейли телеграф" Блеър заяви, че проектът, който предвижда въвеждането на национален документ за самоличност за всички британци, ще помогне за залавянето на терористи и за ограничаване на нелегалната имиграция.
Планът, който Ройтерс нарича най-амбициозният биометричен проект в света, има и противници, които го критикуват, че накърнява човешките свободи, струва прекалено скъпо и ефективността му е съмнителна.
Блеър обаче възрази, че личните карти и националната база данни са стъпка в правилната посока.
"Убеден съм, както и нашите служби за сигурност, че една надеждна система за документи за самоличност ще ни помогне в борбата с тероризма и международната престъпност.
Терористите продължават да използват многобройни самоличности - до 50 в някои случаи, за да се укриват и това е нещо, на което ги обучават в тренировъчните лагери на "Ал Кайда", изтъкна той.
Лична карта ще се издава на всеки гражданин над 16 години, който подава документи за издаване на паспорт. Програмата влиза в сила от 2008 г., но през първите две години няма да е задължителна, обяснява Би Би Си.
Данните, които ще бъдат записани на чип в документа, ще се съхраняват и в централен национален регистър, достъпът до който ще се контролира от независима организация.
Според някои противници на идеята за новите биометрични документи обаче достъп до личните данни ще имат прекалено голям кръг лица.
Информацията, която ще се събира, включват снимка, име, адрес, дата на раждане, пол, както и биометричнни данни - пръстов отпечатък, сканирано изображение на лицето или ириса на окото.
Няма да се събират данни относно расов произход, религия, сексуална ориентация, здравословно състояние, политически убеждения или наличие на криминално досие.
Макар цените за картите да не са окончателно определени, смятат се, че издаването им ще струва по 30 лири, а ако се издават в комплект с паспорт, цената ще е над 90 паунда.
Новият документ ще е безплатен за пенсионери над 75-годишна възраст, а за социално-слаби ще има по-ниски тарифи. Според някои икономисти обаче окончателната цена ще е до три пъти по-висока от планираната от кабинета, обяснява Би Би Си.
От 2008 г. всички чужденци от държави, които не са членове на ЕС, ще трябва да получават "биометрично разрешение за престой", наричано и "биометрична виза". Събираните данни също ще бъдат записвани в централния регистър.
За хора, които не са британски граждани и които остават повече от 3 месеца на Острова, обаче ще е необходимо издаването на лична карта, независимо дали идват от страна членка на ЕС.
Би Би Си припомня, че през Втората световна война във Великобритания също имаше лични карти, на които се е гледало като на средство за защита от нацистки шпиони. През 1952 г. обаче правителството на Чърчил премахна този тип документи, необходимостта от който била отпаднала.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!