Т окът за бита и стопанските потребители ще поскъпне с 5% от юли вместо с обещаните от регулатора 1-2%.
Това предвижда доклад на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), който ще бъде обсъден на открито заседание във вторник. Битовите потребителите ще плащат по 15.4 ст. с ДДС за кВч по дневната тарифа и 9.8 ст. за нощната.
Компанията ЧЕЗ (София, София-област и Плевен) искаше увеличение на тока за бита с 8.9%, а за фирмите, който ползват средно напрежение - с 15.3%.
Регулаторната комисия ще определи различни цени за пренос на седемте разпределителни дружества, които ще се плащат от клиентите за това, че използват мрежите на ЕРП-та. Най- висока е цената за пренос на Е.ON (Варна и Горна Оряховица).
"Проектопромяната осигурява минималната необходима корекция от 0.8 ст. на кВч през деня и 0.5 ст. през нощта, така че потребителите да не преживеят ценови шок, като в същото време се гарантира стабилността на енергийната система.
Актуализацията се налага заради значителното увеличение на цените на горивата на световните пазари и у нас, което оказва пряко и неизбежно влияние върху цените за производство на електроенергия, както и затварянето на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй", заяви председателят на ДКЕВР Константин Шушулов в съобщение до медиите.
Предполага се, че електроразпределителните дружества отново ще оспорят определените от комисията цени.
ДКЕВР не е приела нито едно от исканията на производителите на енергия за повишение на цените. Токът, който НЕК ще продава на разпределителните дружества и на пряко присъединени големи потребители, ще поскъпне с 7%.
НЕК предлагаше ел. енергията да бъде повишена с 24.5%, а за големите предприятия на високо напрежение с 21.5%, което не е разгледано от експертите на комисията. Тази тарифи не са променяни около осем години. АЕЦ"Козлодуй" ще получи 15.18 лв. за мВч вместо исканите 15.59 лв.
Предложението на ТЕЦ "Бобов дол" за 62 лв. за мВч цена на тока е намалено от ДКЕВР с 8.2 лв. ТЕЦ "Варна", собственост на ЧЕЗ, е поискала увеличение с над 5%, а ДКЕВР ще одобри около 3%.
В доклада е отчетено, че тя има петгодишен договор за разполагаемост с НЕК, което означава, че електрическата компания ще заплаща за готовността на централата да държи мощности за включване в енергийната система.
Регулаторът е отхвърлил поисканото от италианската компания "Енел" повишение с мотива, че няма доказателства за него. Одобрена е корекция в цената на ТЕЦ "Марица-изток 2" заради проекта за рехабилитация на първите четири блока и подписаните кредитни споразумения, като се посочват и увеличените разходи за консултантски услуги.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!