Следващото управление - дясноцентристка коалиция, прогнозира "Новинар" на базата на данни на национално представително проучване на "Сова Харис", направено между 11 и 17 февруари.
Доводите са, че едва около 24% от хората споделят леви политически убеждения срещу малко повече от 36%, които определят своите нагласи като "десни".
От друга страна гласоподавателите били в очакване на промяна на политическото статукво, тъй като 4-годишният мандат на тройната коалиция е натрупал негативи към БСП и ДПС.
Според данните ГЕРБ остава първа политическа сила с 25,6%. 18% биха подкрепили Коалиция за България, 7% - "Атака", 6% - ДПС, 3,7% - СДС, 2,5% - Движение "Напред", 2,5% - ДСБ и 1,5% - НДСВ.
Коалиция ГЕРБ-БСП ще е краят на политиката, смята политологът Огнян Минчев.
В интервю за "Труд" Минчев отбелязва, че в най-добрия случай ГЕРБ и едно дясно обединение ще получат критичната маса депутати и ще направят кабинет.
Но и този оптимален случай ще бъде уязвим, защото ГЕРБ е млада партия, в която по-лесно биха могли да се инфилтрират депутати и те да бъдат използвани за манипулиране на мнозинството, а и различията между ГЕРБ и старата десница са значителни, казва той.
Според него обаче още по-малко стабилен би бил вариантът на т.нар. голяма безпринципна коалиция между ГЕРБ и БСП. Ако се случи, тя ще бъде окончателният край на политиката, нейното създаване ще бъде критерий за това, че за кого гласуваш и дали изобщо гласуваш, няма никакво значение, посочва Минчев.
Пропадна идеята за избори "2 в 1", пише "Сега". Със 101 гласа "против", 79 "за" и 9 "въздържали се" депутатите отхвърлиха законопроекта на НДСВ за промени в конституцията, позволяващи двата вота - за Народно събрание и за евродепутати, да бъдат на една дата. Срещу проекта били БСП и ДПС.
Конституцията - свещена или дойна крава, коментира в материал в "Труд" проф. Драгомир Драганов.
Той смята, че трябва без каквито и да е промени в конституцията да се вземе решение изборите да са "2 в 1", а парламентът можел да го реши, като се саморазпусне два месеца преди изтичането на мандата му.
След като народът реши кой ще управлява в следващия мандат, да се тръгне към радикални промени в основния закон, като първата да бъде, че оттук нататък изборите ще бъдат на пет години и ще съвпадат с тези за европейските ни представители, предлага Драганов. Втората промяна трябвало да бъде премахването на самата институция Велико Народно събрание.
Заговорят ли пак за царски имоти, вадим червените олигарси, предупреждава пред "24 часа" председателят на ПГ на НДСВ Пламен Моллов.
Този, който се опита да вади тази тема, ще сбърка много, тя е изчерпана, отбелязва Моллов. Ако продължат по този начин, вероятно ще ни накарат да извадим сделки на хора, наречени олигарси, които по някакъв начин са тясно свързани със среди на нашите партньори и противници, посочва той.
За решението на парламента срещу вот "2 в 1" Моллов казва, че разграничава позицията на ДПС и БСП, защото ДПС от самото начало е поддържало мнение изборите да не се провеждат заедно, докато в БСП до последно са имали колебания.
Дебатите не са пиар акция, а необходимото следствие от всички наши сили по тази тема, трябваше да бъде ясно ще има ли избори 2 в 1 и ако не - защо и кой носи отговорност за това, коментира той.
Президентът Георги Първанов подписа указ за обнародване на промените в Закона за електронните съобщения, но с особено мнение, информира "Труд".
Първанов направил забележки към част от промените, подкрепяйки виждането на вътрешния министър Михаил Миков, че с тях ще се затрудни разкриването на някои престъпления по горещи следи.
Държавният глава е убеден, че данните от интернет трябва да бъдат достъпни за правоохранителните орани и не одобрява ограниченията, които законът поставя между МВР и мрежата.
Има държавно покровителство над кражбите, твърди пред "Сега" независимият депутат Мария Капон. Тя смята, че НАП има информационна система, която дава много грешки и не осигурява връзка с агенция "Митници" и че това било нарочно.
Капон е дала интервю и за "24 часа" във връзка с друг случай - твърденията й, че синът на депутата Румен Ангелов - Асен Ангелов, има вина за източване на пари от Държавен фонд "Земеделие".
Колко етични кодекса има във фонд "Земеделие", пита в "24 часа" Капон. Според нея административният секретар Асен Ангелов е имал заповед за контрол върху обществените поръчки от 20 август, имал е всички правомощия и носи отговорност.
На въпрос защо е повела война с чиновника Ангелов, а не с началниците му тя отговаря, че това е операция "Чисти ръце" срещу кабинета, лошото управление на европейски пари във фонд "Земеделие", надзора на вицепремиера Плугчиева, контрола на земеделското министерство.
Проверяват полицаи за връзка с Галеви, извежда "Стандарт" в заглавие на интервю с Вичо Вичев, апелативен прокурор на София.
Според Вичев разследванията по случая вървят трудно, но самият факт, че т.нар. братя Галеви са с наложена мярка задържане под стража, е признание на съда, че срещу тях са събрани годни доказателства.
На въпрос проверява ли се за полицейски чадър над т.нар братя Галеви Вичев отговаря, че всичко се проверява и не иска да коментира. Според отчета на Софийската апелативна прокуратура за миналата година в района й са регистрирани 50 605 престъпления, от които са разкрити 23 042.
Суходол след година и половина ще стане най-хубавият квартал на София, обещава пред "Новинар" столичният кмет и неформален лидер на ГЕРБ Бойко Борисов.
Всички, които имат земи в границите на депото, ще бъдат компенсирани, Столична община ще инвестира не само в инфраструктура, но и в училища, детски градини, медицинска база.
След това сметището ще бъде култивирано с общински пари, посочва Борисов. Той е категоричен, че заводът за преработване на боклука трябва да е 100% общински. И аз ще направя всичко възможно следващият кмет да държи ключа на завода, казва Борисов.
Кметът съобщава и че има идея за безплатен градски транспорт след полунощ, но това първо трябва да мине през комисии в общинския съвет.
Перник и Пловдив са най-мръсни, пише от първа страница "Труд".
Перник, Пловдив и София са най-запрашените градове в България. В Перник средногодишната стойност на фини прахови частици е 92 микрограма на куб.м., нивата, отчетени в Пловдив, са 70,9 микрограма, а в пункт Гара Яна до металургичния комбинат "Кремиковци" - 61,65 микрограма, сочат данни на Изпълнителната агенция по околна среда.
Според европейските норми средногодишното замърсяване с фини прахови частици, на което можем да бъдем изложени, е 40 микрограма.
Енергийна евтиния ни чака от юли, обявява "24 часа". Това станало ясно на заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Трите електроразпределителни дружества няма да получат исканото с 10% увеличение на цената на тока от юли, а е напълно възможно изобщо да няма поскъпване, казал Константин Шушулов, който оглавява регулатора.
Според Шушулов през 2008 г. увеличението на тока позволявало на енергото да прави достатъчно инвестиции. Парното и газът пък щели да поевтинеят чувствително от юли. Цената на топлоенергията щяла да падне с 38%, след като тази на газа се смъкне с 41%.
Последната преграда към еврозоната е пред падане, обявява от първа страница "Дневник". Високата инфлация - последната преграда по пътя на България към еврозоната, е пред падане още през тази година. Прогнозата на БНБ е към края на годината нивото й да достигне 2,5 на сто.
Имаме модерни преработватели, но нямаме българска суровина, отбелязва пред "Класа" д-р Йордан Войнов, директор на Националната ветеринарно-медицинска служба.
Само 1/3 от произвежданото от нас мляко отговаря на европейските изисквания на качеството, недостиг на суровина изпитват и месопрерабоотвателите, казва Войнов.
В края на т.г. изтича преходният период за България и от 1 януари 2010 г. мандрите няма да купуват суровина, която е извън евростандарта. Румъния поиска официално отлагане, припомня той.
У нас първо трябва да има политическо решение по този въпрос, ако не направим нищо, рискуваме след 1 януари 2010 г. да ликвидираме около 220 000 животни, а те са 2/3 от всичките в сектора, предупреждава Войнов.
България е най-евтиното място за инвестиции в ЕС, пише "Монитор", като цитира икономическия министър Петър Димитров при откриването на Българския бизнес и инвестиционен форум.
Ниските заплати и данъци са сред основните фактори, които правят страната ни атрактивна за инвестиции в условията на световна икономическа криза.
Да вярваме ли на чуждите анализи за България, разсъждава "Сега" в материал в приложението "Наблюдател". България е малка страна и малко хора й отделят някакво специално и задълбочено внимание, отбелязва авторът.
Той заключава, че е много малка вероятността чужд журналист да знае по-добре от български какво се случва в България, какви са рисковете и какво предстои. Той дава за пример неточности в анализ на професора в нюйоркски Нуриел Рубини, цитиран от българските медии като важна информация.
Министър-председателят Сергей Станишев бе в Брюксел на еднодневно работно посещение, съобщават днешните вестници.
Премиерът се срещна с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, с комисаря по енергетика Андрис Пиебалгс и с комисаря по икономическите и валутни въпроси Хоакин Алмуния.
Станишев отвори дума за компенсации за АЕЦ, пише "Сега".
Компенсирането за извежданите от експлоатация блокове е редно да продължи и след 2009 г., казал Станишев. Поставих този въпрос още през декември 2005 г. на Европейския съвет и получих уверение, че това ще стане, припомнил той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!