"Космическото око на Етем сляпо за бедствията" - това е водещото заглавие на "Труд". Центърът за аерокосмическо наблюдение, който шумно бе открит от премиера Сергей Станишев и вицепремиерката Емел Етем на 16 юли т.г., остана сляп за потопа в Разградско, който взе девет човешки жертви в неделя.
Свръхмодерната сателитна система на центъра не е могла да даде прогноза за огромните количества валежи, признават пред "Труд" от министерството на бедствията. Причината е, че центърът не е доизграден.
"Кокоша слепота" е озаглавен коментарът на вестника по този повод. "Болестта е хванала космическото око на Етем. Парите за център, който най-модерно да прогнозира бедствията, са похарчени.
Центърът, както му е редът, е тържествено открит. Ама още не работел съвсем. Или най-малкото - не си върши работата.
Язовири се късат, пороите отнасят цели села, а отговорността потъва като в Бермудски триъгълник. Пък законът е ясен: управлението на водите на национално ниво е изключително право на Министерския съвет, упражнявано чрез Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Но така потъва всичко, свързано с реки и води. Например наредбата, дето отдавна трябваше да е заковала кои са язовирите за любителски риболов.
Или още по-например: парите от риболовните билети, дето трябва да отиват за зарибяване... Дали няма блато между Джевдет Чакъров и Нихат Кабил?
Ако перифразираме народния поет: Спи ли премиерът, премиерът не види ли! Или жуменето е висша проява на коалиционна култура?", пита се всекидневникът.
А мъката в най-пострадалия град Цар Калоян е огромна. Същият вестник помества интервю с кмета на града Ахмед Ахмедов, който признава: "Сърцето ми се къса от мъка за загиналите" - а снимка потвърждава чувствата му.
"Новинар" дори има обяснение за трагедията: "Частни рибарници удавиха Цар Калоян".
"Преходът дълъг, времето - лошо" - така е озаглавена публикация на страницата "Анализи" в "24 часа". Авторът й е Валери Спиридонов, зам.-генерален директор на Националния институт по метеорология и хидрология на БАН.
Специалистът уверява, че прогнозите на института са по-точни от разписанието на БДЖ. Но в краткосрочен план. В дългосрочен обаче става сложно.
Направени били няколко сценария във връзка с глобалното затопляне - как ще се променя времето. За да сме подготвени у нас, просто трябва да поддържаме съоръженията си, четем в "24 часа".
"Разчитайте на милостта на природата, не на властта!", зове "Сега" в свой анализ. "Когато има суша, загива реколтата и се молим за дъжд. Когато завали, умират хора...
Независимо дали става дума за бедствия или цени, управляващите просто ги няма. С други думи, в България и да вали, и да не вали - все е бедствие", отсъжда вестникът.
"Монитор" пък бърза да успокои след вчерашния ден по софийските улици: "Отпушват София на 22-ри". Тогава ще свършат ремонтите на петте ключови артерии в столицата.
Обаче следват въпроси - защо затварят булеварди, след като няма да ги ремонтират ударно и с максимално голяма работна сила? Не им ли омръзна да се оправдават с какво ли не?
И още: Защо столичният КАТ не реагира своевременно на аварийната схема на улиците и не промени светофарните настройки на някои възлови кръстовища, пита вестникът.
През това време: "Мерките срещу спекулата се оказаха спекулация", отбелязва "Сега" - на което "Дума" репликира с коментар, озаглавен "Бойкот":
"Цените растат. И веднага от всички страни глутница "специалисти" започват да хленчат, че "правителството спи", че "управляващите нехаят за съдбата на народа" и т.н. Куп клишета", категоричен е левият вестник.
И се хваща за доматите. Сега те струват толкова, колкото смятат, че струват доматите производителите на домати. А не колкото смята Сергей Станишев.
Друг е въпросът според "Дума", че доматите също така струват толкова, колкото смятат, че струват доматите купувачите на домати. Ако им е скъпо - просто не купуват.
Вестникът се позовава на историята, по-конкретно на Махатма Ганди и призива: "Не купувайте от англичаните дори сол!"
"Така бе съборена британската империя. Ако искаме да съборим спекулата, вероятно трябва да бойкотираме спекулантите", предлага "Дума".
Все пак - "Изиджет" идва през ноември с билети от 76 евро до Лондон, научаваме от "Дневник". Нискобюджетният превозвач ще отпуши пътуванията през почивните дни, прогнозира вестникът.
"Труд" разговаря с холандската адвокатка на д-р Ашраф ал Хаджудж - проф. д-р Лизбет Зегфелд, която е категорична: "Ще накараме Либия да плати за медиците".
Тя обяснява цялата процедура, но признава, че ако палестинецът с българско гражданство подаде сам жалба, тя може и да не бъде удовлетворена от Комисията по човешките права на ООН.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!