С ки лифтовете на Витоша имат нов собственик, показа проверка на "Дневник". Това е регистрираната на Вирджинските острови "Елора мениджмънт лимитид", която е купила двете дружества - "Алеко спорт 99" и "Ферайнигте бергбанен България", от австрийската компания "Ферайнигте бергбанен" ГмбХ на председателя на австрийската федерация по ски Петер Шрьокснадел.
Новият собственик на съоръженията е компания, близка до основния инвеститор в Банско - "Юлен", показа още проверка на "Дневник" във фирмения регистър в съда.
Информацията от съда показа, че "Елора мениджмънт лимитид" от началото на годината е едноличен собственик на двете дружества, както и на регистрираната наскоро компания - "Витоша ски".
Във фирмените дела на "Алеко спорт 99" и "Ферайнигте бергбанен България" има решение на съда, което отписва австрийската "Ферайнигте бергбанен" ГмбХ като акционер и на нейно място вписва "Елора".
От "Алеко спорт 99" потвърдиха, че има смяна на собствеността, без да уточняват подробностите.
С финализиране на сделката "Елора" вече притежава всички ски лифтове на Витоша, с изключение на "Заека", който все още е на Държавната агенция за младежта и спорта.
В активите на "Елора" не влизат и двата кабинкови лифта от Симеоново и Княжево, седалковият лифт от Драгалевци и въжената линия на Конярника, които са общинска собственост.
Предвиждаме да инвестираме във Витоша, като наблегнем на модернизирането на ски съоръженията и изграждане на инфраструктура, каза Костадин Костадинов, който от началото на годината е управител на "Алеко спорт 99".
Всяка промяна трябва да е съобразена с плана за управление на Витоша, който беше приет преди две години, обясни директорът на природния парк Тома Белев.
По думите на Костадинов за новия зимен сезон инвеститорът ще наблегне на стабилизиране на двете части на пистата "Лалето", както и на останалите писти, които са естествени пътеки.
В момента уточняваме плановете си, но каквото и да предприемем, то ще е съобразено с плана за управление на парка, заяви Костадинов. Също така новите инвестиции трябва да са съгласувани с двете министерства - на екологията и земеделието, където още не са постъпвали проекти.
В плана има предвидени над 200 хектара за ски туризъм, каза Тома Белев. Опазването на природата обаче е първата му цел, така че на тази територия се забранява всякакво ново строителство. Разрешават се единствено преместваеми обекти и влекове.
Въведената с плана забрана за строителство стана причина Витоша да отпадне от окончателната кандидатура на София за олимпиадата през 2014 г. Плановете за управление на парковете се приемат с решение на правителството, което единствено може да приема промени.
Смяната на собствеността идва само няколко месеца, след като "Ферайнигте бергбанен" взеха лифтовете от предишния притежател - "АКБ корпорация" на Николай Банев. Дотогава австрийското дружество управляваше само лифтовете на "Лалето".
Новият собственик на лифтовете вече има връзка с друг зимен курорт в страната - Банско, показва справка във фирмения регистър. Според фирмените дела на дружествата представител на "Елора" е Петър Петров, който е сред управляващите в една от трите компании - "Витоша ски". Петров влиза и в управата на концесионера на съоръженията в Банско - "Юлен".
Костадин Костадинов, който е в управата и на трите дружества - "Алеко спорт 99", "Ферайнигте бергбанен България" и "Витоша ски", е част от управлението на "София ленд". И концесионерът в Банско, и увеселителният парк се финансират от Първа инвестиционна банка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!