Н овият председател на СДС Пламен Юруков спечели вчера на балотаж с 422 гласа срещу 267 гласа за опонента му Стефан Иванов.
При първото гласуване двамата имаха съответно 301 и 256 гласа. Председателят трябваше да бъде избран с подкрепата на повече от половината участници във вота.
"За победа може да се говори, когато се осъществят всички необходими за СДС реформи. Най-трудната победа е победата над самите себе си и днес ние направихме първата стъпка към нея", каза новият лидер на сините.
Пламен Юруков е роден на 9 май 1964 г. в София.
След Френската гимназия и две години казарма е приет в СУ "Св. Климент Охридски", където през 1990 г. завършва философия. Дипломирането му съвпада с началото на промените и той се захваща с частен бизнес.
Със съдружника му Яник Мекушин изнасяли паста за зъби и цигари за руския пазар, но някакви грузинци им поискали кафе. По онова време ливанци държали монопола върху кафето в България. Философът и компютърният специалист, завършил в Китай, женен за японка, преценили, че щом има монопол, значи има място и за други и започнали да внасят.
През 1994 г. създали фирмата "Балкам АД" за международна търговия и внос на сурово кафе и ядки и наели фабриката "Билкокооп" на ЦКС.
Три години по-късно съдружниците решили да се измъкнат от опеката на локалните дилъри - гърците. Това им струвало доста пари. Посещавали плантации в Азия, Африка и Латинска Америка.
Пламен бил в Индонезия - на островите Ява и Суматра, за да види къде и как расте кафето, да разбере бита и културата на хората, да докаже, че има сериозни и почтени намерения.
След още три години търсене на различни видове кафе, лабораторни изследвания, дегустации и проучване на пазара през 2001 г. създават собствена марка скъпо кафе - "Спетема", което е добро и мнозина все още си мислят, че е италианско.
През 2004 г. откриват собствена фабрика за кафе в с. Божурище, за която се твърди, че е сред 10-те най-модерни в Европа. Семейната фирма се превръща в структура с корпоративно управление, международен авторитет и с над 400 работни места.
Когато го попитат, обяснява, че чаша еспресо изисква 7 г субстанция, смес от 6-10 сорта, за шварц са нужни 11-15 г. А за турско е достатъчна една чаена лъжичка.
Твърди, че България е на второ място в света по развитие на еспресо-културата след Италия. У нас се консумира 90% еспресо кафе.
Пламен Юруков е убеден, че
има и теоретичната подготовка, и практическия опит,
за да знае какво наистина означава да си човек с десни убеждения. Става член на СДС през 2003 г.
"Няма нищо по-лесно от това да членуваш в управляваща партия, истинското предизвикателство е да се включиш и да работиш по време, когато кризата в СДС е очевидна и партията губи и избори, и симпатизанти", така той отговаря на онези, които се чудят и дори са възмутени как така "човек с успешен бизнес и добро име иска да тича по политическа писта, при това не в ГЕРБ, а в партия, която стремглаво се срива надолу" (в. "Труд").
Участвал е в екипите, работили по новата програма и платформа на СДС, в частта й за политическата философия на партията.
Има ред други странни занимания: от 1998 г. не е спрял да издава списание "Философски форум", от няколко години е почетен консул на Казахстан, президент е на Българската федерация по айкидо.
"От всичките бойни изкуства само айкидо няма за цел да нарани противника, а единствено да защити нападнатия. При айкидо няма състезания, няма единоборство, защото единоборството развива личното его, а една от целите на айкидо е да потиска точно егото. Айкидо е било част от бойната подготовка на самураите", обяснява Юруков, който тренира айкидо от 20 години.
Когато бил на 25, още студент, заминал за Япония и няколко месеца живял в главната школа по айкидо, спял в залата, ставал в 5 сутринта, миел, чистел и по цял ден тренирал. Сега има трети дан.
Владее свободно френски, английски и руски език. Съпругата му Соня работи в обреден дом ("Красно село"), имат две деца.
Убеден е, че корпоративният стил на управление изисква лидер на всяко направление, но самите лидери трябва да бъдат тласкани.
"Неслучайно акциите на отделните компании понякога скачат нагоре или надолу в зависимост от това кой застава начело. Човешкият фактор всъщност е водещ при изграждане на силни компании. Жалко, че образованието у нас запада, защото е важно да има млади хора, които да измислят нови продукти и най-вече как те да се продават, а не да дойде само чужд инвеститор, който ще наеме нископлатени хора."
Прогнозата му отпреди две години е, че "ще ставаме по-богати, но близките десетина години в резултат на западането на образованието ще се наложи т. нар. чалга поколение - деца, недостатъчно грамотни, образовани и конкуренти. Как ще се преодолее - това е труден въпрос".
Със съжаление припомня, че
в средата на 90-те по-интелигентните хора нямаха шанс.
"Тогава трябваше да имаш нерви, за да издържиш. От 2000 г. започна да се появява новото поколение предприемачи. Но са нужни поне 10-15 години, за да се създаде истинска бизнес общност", казва Юруков.
Пречка пред бизнеса в България в момента според него е прекомерно голямата намеса на държавата в стопанската дейност.
"Много от функциите в държавните организации са видоизменени и в момента те предлагат услуги, а не изпълняват това, за което са създадени. Държавата трябва да се ограничи с основните дейности, за които е създадена - да пази и работи за развитие на обществото.
Предприемачите трябва да работят свободно, а не да се занимават с проблеми и излишни неща, защото за развитието на определен бизнес е необходим професионален ресурс и достатъчно време за непрекъснато усъвършенстване", казва Пламен Юруков в интервю.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!