"Новият испански министър-председател не се забави с изпълнението на своето най-важно и символично предизборно обещание - информира от Мадрид Франсоа Мюсо. - Социалистът Сапатеро едва бе сформирал кабинета си, когато нареди на испанските войски да се изтеглят от Ирак "колкото е възможно по-бързо". Решението бе оповестено по време на реч по телевизията.
Че Сапатеро има намерение да върне всичките 1300 испански войници, намиращи се под полско командване в Централен и Южен Ирак, се знаеше, но никой не предполагаше, че ще го направи толкова бързо. Новият премиер все пак уточни, че ще се запознае със ситуацията и може да изчака до края на юни, ако дотогава ООН поеме контрола на операциите на място. Тази хипотеза "не се предвижда според информациите, с които разполагаме", уточни обаче той.
Сапатеро започва първия си мандат с едно очаквано, но твърдо и бързо взето решение, което представлява завой на 180 градуса спрямо политиката на Аснар, който сляпо подкрепи администрацията на Буш", коментира кореспондентът на френското радио.
Решението на Сапатеро прави страната по-уязвима за терористични нападения, коментира лидерът на вече опозиционната Народна партия. Той подчерта, че решението е било взето без парламентарен дебат и че Испания не предлага положителен пример в борбата срещу тероризма. Според него след като изтегли контингента си от Ирак, Испания ще стане страна, на която международните партньори ще могат да разчитат по-малко.
Полският министър на отбраната от своя страна окачестви испанското решение като "изненада", която поставяла Полша в трудна ситуация, предаде БНР. Изтеглянето на испанците ще започне след седмица и ще продължи месец, станало ясно след разговора му с неговия испански колега.
По неофициална информация заедно с испанския контингент от участие в многонационалния контингент ще се изтеглят латиноамериканските военни части, включващи около 900 бойци от Хондурас, Доминиканската република и Салвадор, което би "оголило" две от петте провинции в полската зона на отговорност - Наджаф и Кадисия.
Сапатеро, който е петият премиер на Испания след края на диктатурата на Франко, спечели парламентарните избори в Испания на 14 март, три дни след кървавите терористични атентати на 11 март в Мадрид, взели близо 200 жертви. Още тогава той декларира, че ще спази предизборното си обещание да изтегли войските от Ирак, което бе разкритикувано от мнозина като огъване пред исканията на терористите.
Лидерът на Испанската социалистическа партия (PSOE.es) беше официално одобрен за премиерския пост от парламента на страната в петък, информира Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg). По време на дебатите в парламента Сапатеро повтори обещанието си да изтегли испанските войски от Ирак, ако ООН не се включи по-активно в управлението на страната. Той обяви, че борбата с тероризма ще бъде за него основен приоритет и че външната му политика ще бъде много повече проевропейска, отколкото при предшественика му Хосе Мария Аснар.
По отношение на вътрешната политика Сапатеро увери, че ще даде нови пълномощия на испанските региони в съответствие с конституцията. Той предизвика недоволството на католическата църква с подкрепата си за бракове между хомосексуални двойки и плановете си да облекчи правилата за извършване на аборти, припомня Би Би Си.
В петък ще се проведе първото съвещание на новото правителство, в което Сапатеро назначи отявлени професионалисти и специалисти, информира РФИ-България. Деликатният пост на външен министър бе поверен на Мигел Анхел Моратинос.
След решението на Испания Белият дом подчерта солидарността на страните, които продължават участието си в коалицията в Ирак, допълва РФИ-България. Иракските сили за сигурност няма да бъдат в състояние сами да гарантират сигурността в страната след предаването на суверенитета на иракчаните на 30 юни, заяви от своя страна американският граждански администратор Пол Бремър. По този начин той предварително оправдава оставането на силите на коалицията в Ирак и след тази дата, коментира "Франс прес".
Успокояване на ситуацията в Ирак може да има само при изпълнение на две условия - изтегляне на въоръжените сили на коалицията от населените райони и освобождаване на политическите затворници, заяви междувременно в интервю за БНТ говорителят на шиитския водач Муктада Садр. Шейх Кайс Ал Хазали определи всички чуждестранни контингенти в Ирак, включително и българския, като "окупационна сила" и покани българите да участват в омиротворяването на страната, но под флага на ООН. Свещеният за шиитите град Кербала е втори по степен на опасност след Наджаф, подчерта шейх Ал Хазали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!