Г лавният прокурор Борис Велчев е внесъл днес заявление в Конституционния съд, с което е оттеглил искането за обявяване на противоконституционността на разпоредби от Закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, съобщиха от Върховната касационна прокуратура (ВКП).
Основният аргумент е бил, че предвидената конституционна защита на частната собственост се отнася единствено до законната собственост.
Главният прокурор счита, че трябва да бъде дадена възможност този закон да започне да се прилага на практика. Ако в хода на прилагането му бъдат установени слабости или възможности за злоупотреба, те трябва да бъдат коригирани своевременно от законодателя.
Велчев е на мнение, че значението на закона "Петканов" в противодействието на престъпността не бива да се преувеличава, но той има своето място като инструмент в държавната политика за лишаване от организираната престъпност от нейната икономическа основа.
Вчера от Конституционния съд съобщиха, че е допуснато за разглеждане по същество искането за установяване на противоконституционност на 11 члена от закона "Петканов", внесено от бившия главен прокурор Никола Филчев.
Делото е било образувано на 6 февруари.
В искането се твърди, че част от 11-те разпоредби противоречат на конституцията, защото изхождат от предположение за извършено престъпление, с което се нарушава презумпцията за невинност, издигната като конституционен и международноправен принцип.
Друга част от посочените текстове, предвиждащи прилагане на отнемането на имущество и спрямо спрени наказателни дела се оспорва също като противоречаща на конституцията.
В искането се поддържа още, че отнемането на имуществото и налагането на обезпечителни мерки спрямо него е в несъответствие с принципа за неприкосновеност на частната собственост, залегнал в основния ни закон.
Промените в НПК несправедливо създадоха обществената нагласа, че следствието не работи добре и че проблемите в наказателното правораздаване се коренят в съществуването му, заяви пък обвинител №1 по време на отчета на Националната следствена служба.
Велчев допълни, че "животът може да наложи промени в НПК". По думите му всичко, което се очаква от прокуратурата, с взаимни усилия ще бъде дадено.
Надявам се на ползотворна и коректна работа между прокуратурата и следствието, каза още Велчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!