Обемът на парниковите газове в земната атмосфера, смятани за
виновници за климатичните промени, е достигнал рекордни нива през 2011
г., предаде Ройтерс, позовавайки се на годишния доклад на Световната
метеорологична организация (СМО).
Обемът на въглеродния
диоксид - основния парников газ, отделян в резултат на човешка дейност -
е достигнал 390,9 части на милион - с 40% над прединдустриалните нива.
През последните 10 години той се е увеличавал средно с две части на
милион.
Изкопаемите горива са основният източник на около 375-те милиарда тона въглерод, който се е освободил в атмосферата от началото на индустриалната епоха през 1750 г., се посочва в доклада на СМО.
Генералният секретар на Световната метерологична организация Мишел Жаро предупреди, че милиарди допълнителни тонове въглероден диоксид ще останат в атмосферата векове наред и ще допринесат за по-нататъшното затопляне на планетата.
Нивата на метана - друг дълготраен парников газ, се повишават постоянно през последните три години, след като се понижаваха около седем години. Причините за покачването остават неясни.
През 2011 г. е отчетено бързо увеличение на атмосферния обем и на трети газ - диазотен оксид, който също оказва дългосрочен ефект върху климата. Способността му да улавя топлина в атмосферата е близо 300 пъти по-голяма от тази на въглеродния диоксид.
Световната метеорологична организация отчита, че трите парникови газа са увеличи затоплящия ефект върху климата с 30% между 1990 и 2011 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!