Коментираме юлските предложения
Изтърколи се още един месец и въпреки първоначалния ни скептицизъм, промените са доста, а не просто козметичен ретуш на системите от миналия месец. Три са основните фактори за това. Първият е поредното понижение на цените на процесорите AMD, което за съжаление ще се окаже последното поне до есента. Затова пък Intel смъкват сериозно цените в началото на следващата седмица, затова отсега ви обещаваме, че това ще окаже съществено раздвижване в августовските топконфигурации. На второ място, доларът достигна ново рекордно ниско ниво, губейки 3-4% от стойността си само за изминалата седмица. Макар и това на пръв поглед да изглежда несъществено, ни даде необходимите трийсет или четиридесет долара, които понякога бяха разликата между оптималното решение за всички компоненти и компромисът, наложен от бюджета. И накрая, този път, стимулирани от ниския долар, решихме наистина да изстискаме докрай средствата, заложени в четирите ценови диапазона.
Този месец в тестовия център на ?PC World? извъртяхме едни от най-мащабните тестове на дъна и памети, които ще публикуваме през августовския и септемврийския брой на печатното издание. Този път ще добавим една нова, интересна графа сред резултатите ? овърклока. Имахме възможността да добием съвсем непосредствени впечатления от качествата на огромна част от компонентите, за които става дума в конфигурациите и да погледнем някои производители в нова светлина, при това в положителен смисъл.
И така, какво направихме този месец вижте ТУК.
Към коментарите ->
[pagebreak]
Системата за 650 лева
Домашното мултимедийно PC (HTPC) става все по-мощно. Заслугата тук е основно на AMD и благодарение на деветоюлското понижение вече имаме машина с ?пълнокръвен? Athlon 64 процесор вместо Sempron-a. Този път заложихме на дъно Gigabyte; разликата в цената с модела на Jetway е пренебрежима, тази платка има повече видеоизходи ? VGA, HDMI и DVI (3 от 4-те възможни за чипсета 690G). Освен това, Gigabyte е по-масова марка, която можете да купите от почти всеки търговец, докато с Jetway нещата не стоят точно така. Самият чипсет е непроменен ? AMD 690G, който е доста смислено решение не само като основа за изграждане на HTPC, но и като база за евентуален ъпгрейд с по-мощна външна карта, защото вградената видеокарта не принципно не става за 3D игри, тази също не прави изключение. Компромис направихме с паметта, избрахме модули с по-ниска латентност CL5 на същия производител, за да компенсираме по-високата цена на процесора и да се вместим в бюджетната рамка. За съжаление, за разлика от останалите конфигурации, цените тук падат най-бавно, затова нямахме възможности да лавираме, за да неутрализираме цената на Athlon-а по по-безболезнен начин.
Препоръчан минимален ъпгрейд: За още $15 си вземете CL4 модули. Ако планирате в близко бъдеще да добавите още оперативна памет, използвайте един гигабайтов модул вместо два по 512 MB.
Разгледайте новите конфигурации ТУК.
[pagebreak]
Машината за 1000 лева.
По-съществените промени тук са на фронта на AMD. Процесорът е малко по-мощен (за съжаление не дочакахме аналогичните BE модели, които имат значително понижена консумация и топлоотделяне; става дума за температури с по 7 градуса по-ниски, което е много добра новина, особено в летните жеги). Запазихме дъното, дойде време да обзаведем системата с 8600 GT видеокарта на мястото на овърклокнатата 7600 GT, тъй като от една страна разликата в цената стана нищожна, а 8600 GT има и DirectX 10 като допълнителна екстра, пък и е по-мощна от картата от седма серия. Най-съществената промяна тук произтече от голямата разлика в цените на комплекта от процесор и дъно за Intel и AMD базираните системи. При AMD те са значително по-евтини, затова накрая се получи солиден паричен резерв. Предпочетохме да го реализираме като екипираме системата с още един гигабайт оперативна памет, вместо да наливаме пари в по-мощен процесор или/и дъно с чипсет nForce 570 SLI, тъй като така или иначе няма да използваме SLI конфигурация. По такъв начин въведохме още една новост ? диференцирането на двете системи и според паметта, а не само на платформата ? памет и дъно. В края на краищата, така на фронта AMD се получи много добре балансирана система, с която ще работите комфортно и под Windows Vista. Освен това видеокартата на този етап е достатъчно мощна, за да отнесем системата към машина от среден геймърски клас. В интелската система освен споменатия ъпгрейд на видеокартата, съществени новости няма. Както споменахме в увода ? очакваме там очакваме промени следващия месец.
Препоръчан ъпгрейд: За още $50 в Inlel базираната машина заменете паметта с 2-гигабайтовия комплекта памети Team Xtreem.
Разгледайте новите конфигурации ТУК.
[pagebreak]
Oптималната геймърска машина за 2000 лева
Разликите с предишния месец тук са най-съществени. Бюджетът е максимално реализиран. Ще започнем с промените, касаещи и двете системи. Диференцирахме машините допълнително, този път по видеокарта, това отново бе продиктувано от съществената разлика между цените на използваните процесори. Така конфигурацията, базирана на AMD вече се сдоби с 8800 GTS видеокарта, по-евтината 320-мегабайтова версия. При Intel парите стигнаха ?само? за Radeon X1950 XT, този компютър се оказа с $35 по-евтин. За само $7 отгоре спрямо предния месец вече можете да имате 100 гигабайта повече място на диска ? използваме модел на WD с капацитет 500 GB. Този път заложихме и на монитор с различна матрица - P-MVA, която наистина е по-бавна, но това не се усеща толкова драстично. За сметка на това получавате по-контрастен и дълбок образ и по-големи ъгли на видимост. Ако все пак сте безкомпромисни и държите на моделите с минимално време на реакция ? юнското ни предложение, както и 19-инчовата Iiyama ProLite E1900S-2 са добри алтернативи. Завършваме с промените в горната част на таблицата ? разбирайте процесорите и дънните платки. При AMD преминаваме на доказано 590 SLI дъно с някои допълнителни благинки за геймърите, доста смислен вграден звук и много подходящо за овърклок. Процесорът също е малко по-мощен. Колкото до Intel, тук веднага вкарахме в действие новия Cоre 2 Duo E6750, който поддържа 1333-мегахерцова шина. Заменихме дъното с модел на Gigabyte, който е качествено изпълнен, с отлично охлаждане и (колкото и да е невероятно) се клоква изключително добре. При това е с около $30 по-евтин от Asus-a, който ви предложихме предния месец.
Разгледайте новите конфигурации ТУК.
[pagebreak]
Тежката артилерия ? компютърът за 3600 лева
Универсалният боец в категория свръхтежка претърпя една съществена промяна - процесорът бе заменен с C2D Е6750 както в предния вариант. Това бе обезателно обвързано и със смяна на дъното с такова, поддържащо 1333 MHz FSB, така че изпратихме славния ветеран Bad Axe 2 в пенсия. Имахме и резерв около $80, натрупан от поевтиняването на монитора и обезценяването на долара, така тук избрахме модел на Asus с доста екстри. Спряхме се и на алтернативна кутия - забелязахме, че в момента CM Wavemaster е кът, затова ви предлагаме моделът Mystique от същата марка. Накрая, трябва да споменем няколко думи за оптичните устройства, които са променени навсякъде с модела на LG. Впечатленията, които натрупахме от моделите на LiteOn, които са с отлична производителност и ниско ниво на грешките са противоречиви. Въпреки изброените им достойнства, там наблюдаваме сериозно вариране между отделните партиди по отношение на нивото на шума, което в доста случаи е неприемливо, особено при моделите с LightScribe поддръжка. Ще бъдем и малко по-конкретни, що се отнася до 120 милиметровите вентилатори, които препоръчваме да използвате с охладителя Scythe Infinity. В цената сме заложили два Noiseblocker NB BlackSilentFan XL2 които съчетават ниско ниво на шума с добра производителност. Достойни алтернативи са перките на Scythe; бюджетният избор са моделите на австрийците от Arctic Cooling
Разгледайте новите конфигурации ТУК.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!