З везди на българското оперно изкуство и попмузиката записаха най-новата версия на националния ни химн. Записът продължил до късно снощи в зала "България", информира Би Ти Ви (bTV.bg).
Химнът на България, който сме свикнали да слушаме досега, е записан през 1964 г. Четири десетилетия по-късно Софийската филхармония и хоровата капела "Светослав Обретенов" изпълняват отново "Мила родино". Солисти са попизпълнителите Роберта и Орлин Горанов и оперните звезди Райна Кабаиванска и Никола Гюзелев.
"Не мога да опиша цялата си емоция да застанеш пред филхармонията и капелата и да пееш с такива солисти. Това се случва понякога веднъж в живота", споделя Роберта.
Участниците в грандиозния проект са надяват съвсем скоро новият вариант на химна да звучи на всички национални празници и значими събития в страната и по света.
Записите на "Мила Родино" са по аранжимент на Ценко Минкин. След два фалстарта и четири дубъла химнът е записан за половин час, разказва "24 часа".
Версиите, които са включени в специален диск, са пет - инструментална, хорова, хор и оркестър, солисти, хор и оркестър.
Художественото оформление на CD-то е по проект на Георги Чапкънов и Кирил Гогов, автори на националния герб.
Химнът на България е по музика и текст на Цветан Радославов (1863-1931). Написан е през 1885 г. Композиран е по пътя към бойното поле по време на Сръбско-българската война.
"Мила Родино" става национален химн на България през 1964 г. Текстът е променян многократно, за последен път - през 1990 г."
Национален химн на България от 1886 до 1944 г. е "Шуми Марица", като първоначалният текст е написан от Никола Живков, главен учител във Велес в турско време.
След много варианти остава последната редакция на Иван Вазов от 1912 г.
"Шуми Марица" се ражда, като възрожденска революционна песен. Данни за първото й изпълнение има от юни 1876 г. - пеят я четниците на Филип Тотю, доброволци в Сръбско-турската война, когато влизат под строй в гр. Зайчар.
За пълното и окончателно утвърждаване на песента спомага изпълнението й, като победоносен боен марш по време на Сръбско-българската война от 1885 г.
След войната "Шуми Марица" се изпълнява на официални празници и тържества, на военни паради, на забави, вечеринки, литературно-музикални утра.
Под звуците на този марш българската армия воюва през Балканската, Междусъюзническата, Първата световна и Отечествената война. (По Bg.Wikipedia.org)
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!