За да се постигнат тези цели, са заложени следните принципи:
- Намаляване на общата данъчна и осигурителна тежест в рамките на поддържането на нисък бюджетен дефицит
- Стимулиране на инвестициите чрез намаляване на данък печалба
- Опростяване на данъчната система и ефективното й администриране
- Равнопоставеност на данъчните субекти
- Разширяване на данъчната база за сметка на сивата икономика
- Прехвърляне на данъчната тежест върху косвените данъци
- Повишаване ефективността на данъчния контрол в областта на косвените данъци, за да се ограничат възможностите за злоупотреби с неправомерното теглене на данъчен кредит и реализирането на стоки без платен акциз
- Ускоряване на амортизационните норми чрез завишаване на сегашния им размер
- Стимулиране реалното отчитане на изплащаните възнаграждения чрез определяне минимален доход за облагане за девет вида професии. Ще бъде предложен механизъм как да се използва реалното увеличение на приходите от социални осигуровки за намаляване на осигурителните ставки, намаляване на дефицита и увеличаване на пенсиите.
Конкретни мерки в материалните данъчни закони:
Закон за корпоративното подоходно облагане:
- Министерство на финансите предлага през 2003 г. приемане на единна ставка за данък печалба от 23,5% и отмяна на данъка за общините. Предвижда се от началото на следващата година приходите от данък печалба да постъпват изцяло в републиканския бюджет, а тези от ДОД - в по-голямата си част в местните бюджети.
- Увеличаване на годишната амортизационна норма за компютри и софтуер от 20% до 50% и изваждането им от кръга на активите с ускорена амортизация (към момента ставката е максимум 30%). Увеличаване на годишната амортизационна норма на активите от група ІІ - машини, производствено оборудване, автомобили и апаратура от 20% до 30%, без право на ползване на метода за ускорената амортизация.
Увеличаване на годишната амортизационна норма на активите от група ІІІ - транспортни средства, покритие на пътища и самолетни писти от 5% до 10%.
- Освобождаване от облагане с данък дивидент, получен от чуждестранна компания, когато тя притежава повече от 25% дял от собствения капитал в местна компания.
- Капиталовите загуби да бъдат приспадани за данъчни цели само до размера на генерираните капиталови печалби за отчетния период. Разликата да бъде отчетена като временна данъчна разлика, която ще бъде приспадната от бъдещи капиталови печалби през следващи години.
- Ще бъде премахнато правилото за данъчни цели разходите за текущ ремонт на активите да бъдат съпоставяни с начислените им амортизации.
- Данъчно облекчение за новоразкрити работни места в районите с висока безработица.
Закон за облагане доходите на физически лица:
- Постепенно намаляване на данъчната тежест за най-ниската ставка от 18% на 15% през 2003 г., от 15% на 12% през 2004 г. и до 10% през 2005 г.
- Необлагаемият минимум за 2004 г. да достигне 120 лв., а през 2005 г. - 130 лв.
- Предвижда се ставките от средните етажи да намалеят с по 2 процентни пункта от 24 и 28% съответно на 22 и 26% през 2003 г.
- До 30 юни 2002 г. ще бъде разработена тригодишна политика за промяна на патентните данъци съвместно с браншовите организации.
Закон за данък върху добавената стойност:
- Създаване на ДДС-сметка като средство за бързо възстановяване на ДДС.
- Доставките по Кодекса на труда трябва да престанат да бъдат третирани като освободени доставки до края на 2003 г., във връзка със синхронизацията с европейското законодателство.
Закон за местните данъци и такси:
- Изчисляването на пътния данък ще бъде диференцирано, като се вземе предвид броя на осите и вида на окачването (след въвеждане на новия регистрационен талон).
- Данъка върху превозните средства в началото на 2004 г. да бъде трансформиран в пътна такса (винетна система) за ползване на пътната инфраструктура.
Закон за акцизите:
- Премахване на акциза за виното. Бандеролът за виното отпадна от началото на тази година.
- Обособяване в отделни групи за облагане и отделянето от групата на спиртните напитки на междинните продукти. Акцизът ще се определя като абсолютна сума в левове за 1 хектолитър.
- Увеличаване на акциза на спиртните напитки от 0,035 на 0,05 лв. за алкохолен градус.
- Увеличаване на акциза за цигари с филтър от 0,002 лв. за 1 къс + 40% от продажната цена на 0,003 лв. за 1 къс + 42% от продажната цена от 2004 г.
- Увеличаване на акциза на бензини, съдържащи олово: с октаново число по-малко от 98 от 300 лв./тон на 350лв./т; с октаново число 98 и повече - от 500лв./т на 550лв./т.
- Увеличаване на акциза на безоловния бензин: с октаново число по-малко от 98 от 300 лв./т на 350 лв./т; с октаново число 98 и повече от 500 лв./т на 550 лв./т.
Развитието на данъчната политика ще отчита изискванията на европейското право в областта на материалните данъчни закони. Стремежът е постепенно да се синхронизира българското данъчно законодателство с европейското. Ще продължи работата по създаване на Единна агенция по приходите, която да поеме събирането на данъчните, социални и здравни вноски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!